KALKOMANIE WODNE

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » KALKOMANIE WODNE

Wodna kalkomania drukowana z kolorem białym

Wykonywane przez nas wodne kalkomanie / kalkomanie modelarskie / kalki modelarskie drukowane są na specjalnych błonach poliuretanowych lub akrylowych z papierowym podkładem. Kalkomanię po namoczeniu przykłada się do powierzchni i zsuwa błonę z nadrukiem. Po wyschnięciu można pokryć ją lakierem.

Kalkomanie modelarskie używane są do zdobienia przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych, lecz w tym wypadku muszą być zabezpieczone lakierem. Dużą grupą odbiorców są modelarze i hobbyści używający kalkomanii przy realizacji modeli i makiet. Klienci wykorzystują naszą kalkomanię do różnych zastosowań, np. na modelach plastikowych i kartonowych, na powierzchniach gładkich, ceramicznych, drewnianych, metalowych lub gitarach, wędkach, zdobienia na paznokciach (pod lakier), przy rekonstrukcji grafiki i logotypów na restaurowanych przedmiotach z dawnych lat. Możliwości zastosowania są praktycznie nieograniczone.

Kalkomanie mogą być realizowane na arkuszach produkcyjnych formatu A4 lub A3. Grubość błony w zakresie 4 – 20 mikronów. Realizujemy również druk w kolorze białym lub z białym poddrukiem pod całą powierzchnią i jako podkład pod jasne kolory. Wysoka rozdzielczość 1200 / 2400 dpi i bardzo dobre krycie koloru białego zapewnia czytelność najdrobniejszych szczegółów. 

W naszym studio graficznym jesteśmy w stanie odtworzyć stare kalkomanie w oparciu o istniejące wzory i ornamenty. Tego typu prace wyceniane są zawsze indywidualnie ze względu na zakres prac.

DRUKUJEMY W JEDNYM PRZEBIEGU Z KOLOREM BIAŁYM
Druk w pełnej palecie kolorów CMYK równocześnie z kolorem białym lub białym poddrukiem pod jasnymi kolorami realizowany na maszynach produkcyjnych. Rozwiązanie takie zapewnia prawdziwą, głęboką czerń i dokładne pasowanie kolorowego druku wraz z białym poddrukiem.

Nasze kalkomanie:

zadruk pełnokolorowy (pełny CMYK + kolor biały lub biały poddruk w jednym przebiegu!)

format arkusza produkcyjnego A4 lub A3

wysoka rozdzielczość 1200 / 2400 dpi w kolorze lub czerni

kalkomania z błoną przezroczystą, podkład niebieski

błona poliuretanowa lub akrylowa

grubość błony od 4 do 20 mikronów

druk z kolorem białym (podwyższona gęstość pokrycia)

Pełnokolorowy nadruk z kolorem białym i białym poddrukiem.

Kalkomania przenoszona na twardą powierzchnię na mokro.

Druk w rozdzielczościach 1200/2400 dpi. Czytelne nawet drobne elementy.

Zastosowanie w modelarstwie, dekoracyjne motywy pod lakier, kalkomania na ceramikę.

Kalkomania modelarska, drukowana w pełnym kolorze z kolorem białym i białym poddrukiem pod jasnymi kolorami.

Kalkomania modelarska, drukowana w pełnym kolorze z kolorem białym i białym poddrukiem pod jasnymi kolorami.

Kalkomanie okolicznościowe.

Kalokmania kolorowa z białym poddrukiem.

Wysoka rozdzielczość = ostry druk nawet drobnych szczegółów.

Multiarkusze zawierające komplety kalkomaniii np. na paznokcie.

Kalkomania biała na przezroczystym tle.

Kalkomania czarna na przezroczystym tle.

Kolor biały użyty w projekcie również będzie wydrukowany.

Kolorowe oczy w formie kalkomanii są niezbędne przy produkcji zabawek.

Elementy graficzne możemy zmultiplikować na arkuszu.

Intensywne i żywe kolory.

Dzięki uprzejmości naszego zadowolonego Klienta – zdjęcie modelu z naszą kalkomanią.

Pod żółtym kolorem zastosowaliśmy biały poddruk, dzięki temu kolor jest właściwy i intensywny.

Na zdjęciu kask motocyklowy z naszymi kalkomaniami. Lakier akrylowy.

Kolejny stały Klient i jego model samolotu ozdobiony naszymi kalkomaniami.

Kolejne przykłady kalkomanii z białym poddrukiem.

Kalkomania do zdobienia paznokci na podkładach akrylowych.

Druk w pełnym zakresie palety CMYK + kolor BIAŁY

Powiększenie ok. 300%. Jak widać druk jest praktycznie bezrestrowy.

Kalkomania wodna, bezwypałowa

Błona (kalka) wykonana jest z poliuretanu lub akrylu, oferujemy również podkład pokryty lakierem. Poliuretan jest bardzo elastyczny, nie zmienia koloru z upływem czasu, jest wysoce odporny na ciepło i nadaje się do różnych powierzchni, w tym krzywizn. W ofercie mamy też błonę wykonaną z akrylu, który nie jest tak elastyczny jak poliuretan i jest mniej odporny na rozerwanie. Mam zwrotną informację od Klientów, że w obu przypadkach z powodzeniem stosowali nasze kalkomanie na różnych powierzchniach i pokrywali je bezbarwnymi lakierami np. akrylowymi. Polecamy specjalne płyny do nakładania kalkomanii, zmiękczające, zapobiegające tworzeniu się pęcherzyków powietrza, zwiększające przyczepność. Sprawiają one, że kalkomania dokładnie przylega nawet do bardzo nierównych powierzchni, oraz poprawiają trwałość aplikacji.  

Rodzaje i grubość błon / podkłady niebieskie Cena za pierwszy arkusz
(przygotowanie pliku do druku + druk)
Większa ilość arkuszy
z tym samym wzorem

A4

 Pełny kolor bez białego i bez poddruku

A4

Pełny kolor z kolorem białym i białym poddrukiem

A3

NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANA
Błona poliuretanowa
Grubość: 20 μm / 15 μm / 10 μm / 5 μm
(grubość 10 μm najbardziej uniwersalna)

70,00 90,00 180,00 Cena zależy od ilości arkuszy danego wzoru

Błona akrylowa
Grubość: 8-10 μm

75,00 95,00 180,00

Błona marki Tchmod
Grubość: 15-20 μm
A4  / 180 x 260 mm

70,00 90,00 / 80,00

Kalkomania wodna, nisko wypałowa

Kalkomania nisko wypałowa jest odmianą kalkomanii wodnej, którą po naniesieniu na powierzchnię obiektu poddaje się wygrzewaniu w temperaturze 160-180ºC przez ok. 30 minut. Proces ten zwiększa przyczepność i trwałość aplikacji. Można go stosować do szkła, porcelany, ceramiki, metalu – do wszystkich obiektów, które wytrzymają taką temperaturę. W ofercie mamy również kalkomanię ceramiczną do wypalania w wysokich temperaturach 800-900ºC, która podczas wypału wtapia się i łączy ze szkliwem. Więcej informacji na stronie: kalkomania-ceramiczna.

Rodzaj i grubość błony / podkład biały Cena za pierwszy arkusz
(przygotowanie pliku + druk)
Większa ilość arkuszy
z tym samym wzorem

A4

 Pełny kolor bez białego i bez poddruku

A4

Pełny kolor z kolorem białym i białym poddrukiem

A3

NOWOŚĆ
Błona nisko wypałowa
160-180ºC
Grubość: 13-15 μm

70,00 90,00 180,00 Cena zależy od ilości arkuszy danego wzoru

DRUKUJEMY JUŻ OD 1 ARKUSZA!

Minimalne zamówienie – 120,00 PLN z VAT. W cenę minimalki i pierwszego arkusza wliczone jest przygotowanie pliku do produkcji (z uwzględnieniem koloru białego i białego poddruku) oraz druk weryfikacyjny przed docelową produkcją. W cenie przygotowania jest również skalowanie i multiplikacja (zapełnienie arkusza) tym samym wzorem, jeżeli jest to wymagane. Dla plików przygotowanych na gotowo, zgodnie ze specyfikacją i nie wymagających dodatkowego przygotowania – minimalka nie obowiązuje.

Wysyłka kurierem – 35,00 PLN z VAT. Koszt wysyłki uwzględnia odpowiednie zabezpieczenie przed zagięciem i wilgocią (koperta mikrofala + koperta kartonowa + koperta wewnętrzna + folia. Wysyłkę realizujemy kurierem DHL / DPD lub przy przedpłacie do paczkomatu.

Kalkomanie wodne drukujemy w formatach A4 lub A3. Na arkuszu może być dowolna ilość różnych wzorów i dowolnych kolorach. Druk realizowany jest w pełnym kolorze, również z kolorem białym i/lub białym poddrukiem pod kolorami. W cenę minimalki i pierwszego arkusza wliczone jest przygotowanie pliku do produkcji (z uwzględnieniem koloru białego i białego poddruku). Dla plików przygotowanych na gotowo, zgodnie ze specyfikacją i nie wymagających dodatkowego przygotowania – minimalka nie obowiązuje.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu, tel. +48 501 697 391. Zamówienia prosimy wysyłać na e-mail: biuro@copio.pl 

Kalkomania bezbłonowa – przenosimy sam barwnik

Tego typu kalkomanię drukujemy w pełnym kolorze (bez białego poddruku – z przeznaczeniem na białe podłoża) lub w kolorze białym. Kalkomania do przenoszenia wydruku bez przezroczystej błony (przenosi się sam pigment) występuje w dwóch rodzajach A i B. Rodzaj zależy od rodzaju podłoża na który będziemy przenosili nadruk, oraz od sposobu suszenia. Dla każdego rodzaju jest inna błona i dedykowany do niej klej, który zwiększa przyczepność pigmentu oraz zapewnia ochronną powłokę.

PODKŁAD A (podkład z nadrukiem i dedykowany klej): przeznaczony do powierzchni gładkich, polerowanych, które nie wchłaniają wody np. ceramika, szkło i metal, niektóre tworzywa sztuczne. Dedykowany KLEJ A zwiększa przyczepność nadruku (pigmentu) i zabezpiecza ochronną powłokę wierzchnią. Wymaga mechanicznego suszenia na gorąco za pomocą suszarki lub wygrzewania w piekarniku 100°C przez 10 minut, dla utrwalenia po ostygnięciu ponownie 200°C przez 10 minut. 

PODKŁAD B (podkład z nadrukiem i dedykowany klej): przeznaczony do powierzchni porowatych, takich jak drewno, kamień, tynk, plastik i inne. Dedykowany KLEJ B – zwiększa przyczepność nadruku (pigmentu) , jednak nie zabezpiecza powierzchni. Klej wysycha naturalnie w czasie ok. 3-4 godzin ale można go również suszyć mechanicznie lub wygrzewać w piekarniku. 

Po namoczeniu podkładu oddzielamy kalkomanię i przenosimy na docelową powierzchnię wydrukiem do dołu (nadruk w lustrze).

Przed nałożeniem kalkomanii, powierzchnię pokrywamy specjalnym płynem, odpowiednim do powierzchni i rodzaju błony (A lub B),

Po wyschnięciu i odparowaniu wilgoci (wygrzewanie lub naturalne suszenie ok 4 godzin), delikatnie odrywamy błonę, a pigment pozostaje na powierzchni modelu.

Końcowy efekt, to grafika przeniesiona na powierzchnie modelu bez błony (przeniesiony sam pigment).

 Aplikacja kalkomanii bezbłonowej jest trudniejsza i bardziej czasochłonna od zwykłej kalkomanii. Efekt zależy od wielu czynników (ilości kleju, rodzaju podłoża, czasu schnięcia, usunięcia błony transferowej). W związku z tym zalecamy druk kilku egzemplarzy grafiki na ewentualne próby i jednocześnie nie ponosimy odpowiedzialności za końcowy efekt. Poprawnie aplikowana kalkomania przenosi całą warstwę nadruku bezpośrednio na obiekt, zachowując kolory, geometrię i jakość pierwotnego nadruku.

Podkład biały Cena za pierwszy arkusz
(przygotowanie pliku + druk)
Większa ilość arkuszy
z tym samym wzorem

A4

 kolor bez białego poddruku

A4

kolor biały

NOWOŚĆ
Kalkomania bez błony
(przenoszony jest sam pigment)
PODKŁAD A lub B
85,00 100,00  Cena zależy od ilości arkuszy w zamówieniu
Specjalny płyn/klej
do przenoszenia kalkomanii bezbłonowej, 50 ml
KLEJ A lub B
75,00

Kalkomania wodna z nadrukiem metalicznym

Oferujemy nadruk metaliczny z połyskiem – srebro, złoto, brąz, hologram opalizujący, hologram ze wzorem geometrycznym. Kalkomanie z kolorami metalicznymi realizowane są jako samodzielne wzory i nie są łączone na jednym arkuszu z innymi kolorami.  Grafika wymaga odpowiedniego przygotowania, w związku z tym każde zlecenie jest traktowane indywidualnie i podlega indywidualnej wycenie. Kalkomanię z kolorami metalicznymi przenosi się na model tak samo jak zwykłą kalkomanię wodną z błoną.

Rodzaje i grubość błony Cena za arkusz

NOWOŚĆ
Kalkomania z nadrukiem metalicznym
(złoto, srebro, brąz, hologram gładki, hologram z motywem geometrycznym)

Cena ustalana indywidualnie po otrzymaniu grafiki.  Wymagana grafika wektorowa zapisana do pliku PDF, wszystkie czcionki zamienione na krzywe.

Kalkomnia z kolorem srebrnym.

Kalkomnia z kolorem złotym.

Kalkomnia z hologramem opalizującym bez wzoru.

Kalkomnia z hologramem opalizującym ze wzorem geometrycznym.

Odtwarzanie zniszczonych lub brakujących wzorów

Zdajemy sobie sprawę, że nasi Klienci potrzebują kalkomanii w najlepszej jakości. Wiemy również, że końcowa jakość druku jest nierozerwalnie związana z jakością pliku elektronicznego. Często jednak Klienci nie posiadają pliku elektronicznego, ponieważ dostępne są tylko fragmenty zniszczonej, oryginalnej  kalkomanii lub zdjęcia jak kiedyś wyglądała. Również istniejące kalkomanie, realizowane w starych technologiach nie zapewniają odpowiedniej dokładności. W naszym studio graficznym zajmujemy się odtwarzaniem kalkomanii i wzorów w oparciu o istniejącą dokumentację, zdjęcia, modele, fragmenty. Często są to napisy i loga nieistniejących już przedwojennych firm, nanoszone na restaurowane przedmioty użytkowe. Usługę odtworzenia plików do postaci cyfrowej realizujemy na zlecenie Klientów i zawsze podlega ona indywidualnej wycenie. Zazwyczaj jest to najdroższy etap prac związanych z produkcją kalkomanii. Nie posiadamy i nie sprzedajemy gotowych wzorów kalkomanii.

Nasi Klienci potrzebują jakościowo możliwie najlepszej kalkomanii do realizacji swoich modeli.

Kalkomania dostępna na rynku jest niedokładna i kiepskiej jakości.

Bazując na oryginalnych zdjęciach i dostępnej dokumentacji tworzymy bardzo dokładne, nowe pliki do druku.

Kalkomania jest tak dobra jak jakość plików z której ją drukujemy. Intensywna biel i rozdzielczość 1200-2400dpi zapewnia bardzo wysoką jakość.

JAK POPRAWNIE PRZYGOTOWAĆ PLIK?

Kalkomania w większości przypadków jest drukowana na przezroczystej błonie, proszę pamiętać, aby w pliku tło było również przezroczyste. Wyjątkiem jest druk kalkomanii bez koloru białego, wtedy grafika może być na białym tle i nie trzeba specjalnie jej przygotowywać. Najlepszy efekt gwarantuje grafika wektorowa, proszę tylko pamiętać, aby wszystkie czcionki były zamienione na krzywe. W przypadku grafiki bitmapowej/rastrowej rozdzielczość w skali 1:1 powinna wynosić 300 lub 600 dpi (rozdzielczość ta nie ma związku z drukiem, który realizowany jest zawsze w rozdzielczościach 1200/2400 dpi).

Druk realizowany jest na formacie A4 (do większych grafik format A3). Odległość marginesu wewnętrznego bez zadruku – minimum 7 mm na około arkusza. Wydruki zawsze realizowane są w skali 1:1 zgodnie z przesłanym plikiem, chyba, że w zleceniu są określone inne wymiary.

W ramach druku pierwszego arkusza plik jest odpowiednio przygotowywany do produkcji i zapisywany w formacie PDF. Dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad plikiem, kolorem białym, poddrukiem, nadlewkami itp. oraz same przygotowują pliki PDF do druku udostępniamy dokładną specyfikację. Przy prostych plikach przygotowanie realizujemy w ramach druku. Przy bardziej skomplikowanych i czasochłonnych plikach wymagających ingerencji w grafikę (jej zmianę, edycję, korektę), przygotowanie wyceniamy indywidualnie – jeżeli jest to niezbędne.

Kalkomanie to bardzo uniwersalne naklejki transferowe, drukowane na specjalistycznych foliach z papierowym podkładem. Po bezpośrednim namoczeniu ich w wodzie zostaje aktywowany klej, który efektywnie przenosi warstwę z nadrukiem na wybraną powierzchnię. Mimo, iż z pozoru mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie nie ma większego zastosowania to jednak wodne kalkomanie wykorzystywane są w przeróżnych branżach na naprawdę wiele sposobów. Oferujemy ekspresowy druk wodnych kalkomanii w wysokiej rozdzielczości, również z kolorem białym. Z miłą chęcią realizujemy zlecenia zarówno dla prywatnych klientów, jak i firm w dowolnych nakładach. Zachęcamy do współpracy!

Tanie kalkomanie wodne

W ciągu ostatnich lat tego typu naklejki zaczęły być również doceniane przez agencje reklamowe, architektów wnętrz, fotografów oraz modelarzy. Bardzo często wykorzystuje się je przy sesjach zdjęciowych i kampaniach reklamowych. Ze względu na to, że służą głównie do tymczasowego zdobienia przedmiotów, stosowane są także przy aranżacji wnętrz oraz projektowaniu wystaw sklepowych.

Z kalkomanii korzystają też modelarze, studenci oraz hobbyści. Tworzenie różnorodnych projektów nierzadko wymaga od artystów dużej kreatywności, a co za tym idzie szukania interesujących rozwiązań, które mogą efektywnie wzbogacić wartość pracy. W tej roli naklejki wodne również spiszą się doskonale. Warto przy tym zauważyć, że kalkomanie można stosować zarówno na powierzchnię płaską, jak i nieregularną. W obu przypadkach świetnie przylgną do wybranego przedmiotu, tworząc niezwykle ciekawą dekorację.

Ekspresowy druk kalkomanii wodnych

W ramach naszych usług proponujemy ekspresowy druk kalkomanii wodnych na arkuszach A4 i A3. Tego typu projekty realizujemy na specjalnych foliach z papierowym podkładem. Aby uzyskać pożądany efekt wystarczy jedynie namoczyć papierowy podkład, a następnie zsunąć folię, co pozwala na bezpośrednie przeniesienie cienkiej warstwy z nadrukiem na wybrany przedmiot. Przygotowujemy również kalkomanie wodne w białym kolorze albo z białym poddrukiem pod powierzchnię jasnych kolorów. Szczególną uwagę przywiązujemy do wysokiej jakości wykonywanych zleceń, dlatego w swojej pracy korzystamy wyłącznie z profesjonalnych materiałów i najnowszych technologii.

Wszystkie kalkomanie wodne drukujemy w wysokiej rozdzielczości 1200 lub 2400 dpi, co ma znaczący wpływ na ostrość i czytelność nawet najmniejszych szczegółów. Zgodnie z wytycznymi naszych klientów realizujemy zlecenia na projekty w zadruku pełnokolorowym lub biało-czarnym. Wykonujemy również naklejki w kolorze białym na arkuszach A4 i A3, oraz z białym poddrukiem pod kolorami. Zapraszamy do kontaktu mailowego w celu dokładniejszej wyceny projektu.

Realizacja zamówień na kalkomanie wodne

Nasza oferta obejmuje wydruk kalkomanii wodnych w formacie A4 lub A3. Na pojedynczym arkuszu może znaleźć się dowolna ilość wzorów, w zależności od potrzeb oraz wymagań klientów. Jesteśmy również otwarci na indywidualne zlecenia i propozycje. Szczególnie polecamy także specjalistyczne płyny Microskale Sol i Mikroscale Set do nakładania kalkomanii wodnych. Tego typu preparaty wykazują mocne działanie zmiękczające, co skutecznie zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza. Takie rozwiązanie okaże się niezwykle przydatne podczas umieszczania kalkomanii na nierównych powierzchniach. Przy większych i stałych zamówieniach, gwarantujemy atrakcyjne rabaty! Po dodatkowe informacje zapraszamy poprzez kontakt mailowy.

Kalkomanie wodne to świetny sposób na szybkie i efektowne zdobienie różnych przedmiotów oraz powierzchni. Z pewnością dużą zaletą tej metody jest wyjątkowa łatwość w usuwaniu naniesionych dekoracji. Jednocześnie wysokiej jakości druk pełnokolorowy i biały zapewnia doskonałą ostrość, a także widoczność najdrobniejszych szczegółów. Do każdego zlecenia podchodzimy z ogromnym profesjonalizmem i zaangażowaniem, dlatego możesz być pewien, że dołożymy wszelkich starań, aby zamówiony u nas projekt był w pełni zgodny z Twoimi wytycznymi. Zapewniamy szybką realizację zamówienia i korzystne ceny! Zachęcamy do współpracy.

Kalkomanie – skąd się wzięły?

Kalkomania to wyjątkowa technika zdobnicza, która polega na nakładaniu na wybrane przedmioty motywów dekoracyjnych, przygotowanych wcześniej poprzez druk na specjalnym papierze. Wynalezienie metody przypisuje się francuskiemu grawerowi Simonowi François Ravenetowi. Kalkomanie prawdopodobnie po raz pierwszy zostały użyte około 1750 roku do efektywnego dekorowania dworskich naczyń. W tamtych czasach partie przeznaczone do zdobienia stopniowo powlekano lakierem bazującym na kalafonii rozpuszczonej w terpentynie. Po przyschnięciu przyklejano do wybranych miejsc wycięte z arkusza rysunki, a następnie odpowiednio dociskano je wilgotną gąbkę. Przygotowane w taki sposób ozdoby niezwykle łatwo przylegały do porcelany, a uwilgotniony papier można było bez trudno ściągnąć, co nie miało żadnego wpływu na jakość powstałych dekoracji. Pozostałe na powierzchni obrazki dodatkowo wypalano w piecu muflowym, a wszelkie niedociągnięcia uzupełniano wtedy ręcznie. Technika cały czas była rozwijana, a kalkomanie zaczęły swoje zastosowanie znajdować też przy innych przedmiotach użytkowych, a nawet w sztuce czy modelarstwie. Ta metoda dekoratorska największą popularność zdobyła na początku XX wieku, kiedy trafiła również do Polski. Pierwsze krajowe wytwórnie kalkomanii pojawiły się w Wałbrzychu i Ćmielowie, gdzie służyły głównie do zdobienia porcelany oraz mebli należących do arystokracji. Na szczęście postęp technologiczny sprawił, że obecnie z kalkomanii mogą korzystać wszyscy, którzy pragną uzyskać niesamowity efekt dekoracyjny na przedmiotach użytkowych bądź modelarskich.

Rodzaje kalkomanii

Istnieje conajmniej kilka rodzajów kalkomanii. Każdy z nich dedykowany jest innym powierzchniom i materiałom. Jakie są najczęściej stosowane rodzaje kalkomanii?

  • kalkomania wodna – zdecydowanie najpopularniejsza technika kalkomanii. Opiera się na wydruku specjalnych naklejek transferowych na foliach z papierowym podkładem. Po namoczeniu ich w wodzie, a następnie przyłożeniu do wybranej powierzchni nadruk przenoszony jest bezpośrednio na dany obszar. Metoda zapewnia doskonałe krycie i pozwala na precyzyjne odwzorowanie nawet najmniejszych szczegółów grafiki. Kalkomanie takie drukujemy w pełnym kolorze CMYK wraz z kolorem białym. Druk realizowany jest na maszynach 5 kolorowych w jednym przebiegu, gwarantującym idealne pasowanie kolorów. Kalkomania występuje w wersji z błoną lub bez błony w grubościach od 5 do 20 mikronów.
  • kalkomania szklarska (takiej kalkomanii jeszcze nie oferujemy) – rozwiązanie przeznaczone do zdobienia wyrobów wykonanych ze szkła. W zależności od projektu może wykorzystywać druk błyszczący lub matowy, farby metaliczne bądź z wypukłym efektem rysunku relief. Temperatura wypalenia uwarunkowana jest rodzajem szkła, gatunkiem materiałów zastosowanych do druku oraz typem pieca;
  • kalkomania ceramiczna (takiej kalkomanii jeszcze nie oferujemy) – najstarsza metoda kalkomanii polegająca na uzyskiwaniu estetycznych zdobień wskutek wypalania w temperaturze 750-860 stopni Celsjusza, co znacząco zwiększa trwałość naniesionych wzorów.

Kalkomania – przykładowe zastosowania

Duża wszechstronność kalkomanii sprawiła, że metoda swoje zastosowanie znajduje na wielu płaszczyznach. W zależności od rodzaju wyrobu przeznaczonego do udekorowania może dać całkiem odmienny efekt, jednocześnie doskonale spełniając wszelkie oczekiwania estetyczne.

Kalkomanie modelarskie

Kalkomanie znakomicie sprawdzają się w modelarstwie, gdzie w bardzo skuteczny sposób pozwalają wzbogacić wartość pracy. Często służą również do precyzyjnego odwzorowywania dowolnych napisów, grafiki, ozdób bądź oznaczeń. Możliwość dekorowania zarówno powierzchni płaskich, jak i nieregularnych sprawia, że błona z nadrukiem świetnie przylega do wybranego przedmiotu, tworząc przy tym całkowicie innowacyjną ozdobę. Warto również zauważyć, że kalkomanie da się umieścić na dowolnym materiale, co zdecydowanie wpływa na jeszcze większą uniwersalność zastosowanej techniki.

Sprzęt i przedmioty użytkowe

Obecnie kalkomanie coraz chętniej wybierane są przez osoby, które pragną efektywnie, ale tanim kosztem ozdobić produkty codziennego użytku. Metodę z powodzeniem można więc wykorzystać do dekorowania akcesoriów,  sprzętu sportowego i użytkowego. Profesjonalnie przygotowane kalkomanie pomogą rewelacyjnie ozdobić bak motocyklu, kask, hełm, albo ramę rowerową, jednocześnie stanowiąc świetną alternatywę dla nadruku bezpośredniego przeznaczonego dla dużych serii produkcyjnych. Bez względu na to, czy technika stosowana jest do celów prywatnych czy komercyjnych, dzięki opcji późniejszego zabezpieczenia ochronnym lakierem pozwoli na trwalsze oznaczenie powierzchni bez większego ryzyka szybkiego ich zniszczenia.

Renowacja i rekonstrukcja przedmiotów

Kalkomanie swoje zastosowanie znajdują także przy renowacji oraz rekonstrukcji starszych przedmiotów. Uniwersalność metody oraz łatwość jej aplikacji sprawia, że naklejki z powodzeniem mogą zastąpić uszkodzone, oryginalne kalkomanie na wartościowych zabytkowych produktach. Kalkomanie okażą się więc niezwykle przydatne przy odnawianiu cennych lamp, rekonstrukcji maszyn czy renowacji mebli. Technika bez przeszkód może być też wykorzystywana przy wyrobach mających po kilkadziesiąt, a nawet więcej lat. Bardzo niska inwazyjność rozwiązania powoduje, że naklejki da się nakładać na wyjątkowo delikatne powierzchnie, jednak bez obawy ich uszkodzenia. Kalkomanie nadają się też do stosowania na przedmiotach o zróżnicowanych lub nierównych kształtach.

Oznaczenia marketingowe

Kalkomanie często stanowią element kampanii marketingowej i jako oznaczenia marek są nanoszone na produkty do sesji fotograficznych i telewizyjnych. Mogą pełnić zarówno rolę nośnika reklamowego, jak i informacyjnego. Przydadzą się do oznaczania produktu nazwą marki, wyróżnienia siedziby firmy lub promowania nowego wyrobu. Dodatkowo nkalkomanie skutecznie przyozdobią każdy przedmiot, jednocześnie nadając mu całkiem nowego charakteru. Kalkomanie stosowane są też przy projektowaniu wystaw sklepowych czy aranżowaniu siedziby firmy.

Ozdabianie przedmiotów na własny użytek

Przy wykorzystywaniu kalkomanii tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Za pomocą kalkomanii da się bowiem efektywnie udekorować dowolny przedmiot codziennego użytku bądź mebel. Pięknie ozdobiona szafa, rama łóżka czy regał według własnego pomysłu? Teraz to możliwe! Ta technika świetnie sprawdzi się również do tworzenia indywidualnych projektów kubków, wazonów lub szkatułek. Nada fantastycznego wyglądu każdemu przedmiotowi, zwiększając jego unikatowość i oryginalność.