Zaznacz stronę

Format A0 – podstawowe informacje

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Format A0 – podstawowe informacje

Nawet jeśli znasz się na artykułach papierniczych, możesz mieć problem z doborem właściwego formatu papieru. Zwykle dylematy pojawiają się wtedy, gdy nie zajmujesz się tym regularnie, tylko są to pojedyncze zamówienia. Znając oznaczenia i wymiary arkuszy, możesz uniknąć błędów podczas zakupu. Jeśli nie wiesz, jaki dokładnie ma rozmiar format A0, zapoznaj się z informacjami podanymi poniżej. Nigdy więcej nie będziesz musiał zastanawiać się, czy dokonujesz słusznego wyboru.

Format A0 – zaliczany do najliczniejszej grupy

Wskazany format został uwzględniony w podstawowym podziale według normy ISO 216. Zalicza się do grupy zasadniczych formatów A. B i C to arkusze pomocnicze. Ogólny podział jest wyznaczony prosto: każdy kolejny jest mniejszy o połowę od poprzednika. Jest to zaokrąglone do pełnych milimetrów. A0 jest bazą, a jego konkretne wymiary zostały dopasowane w taki sposób, aby tworzyły wspólnie 1 metr kwadratowy. Format A to baza w branży papierniczej, gdy chodzi o sprzedaż detaliczną.  Arkusze B są stosowane do profesjonalnych wydruków, a C – do kopert.

Poniżej znajdziesz konkretne wymiary bloku A0:

– w milimetrach: 841 x 1189 milimetrów,

– w centymetrach: 84,1 x 118.9 centymetrów,

– w calach: 33.11’’ x 46.81’’.

Arkusz papieru o powierzchni 1 metra kwadratowego to największy znormalizowany rozmiar w obrębie ISO 216. Jest on dwukrotnie większy od formatu A1. Jeśli do tej pory miałeś problemy z dookreśleniem rozmiaru, to po zapoznaniu się z tymi wiadomościami nie musisz się obawiać, zawsze będziesz zorientowany, jak prezentuje się podany wyrób papierniczy. Co więcej, dzięki tym informacjom możesz wyznaczyć dalsze formaty, gdy potrzebujesz innego rozmiaru.

Specyfika druku wielkoformatowego

Druk wielkoformatowy zastosuj wtedy, gdy chcesz uzyskać wysoką jakość grafiki. To najlepsza opcja dla fotografii lub przekazów reklamowych. Ten typ sprawdza się też świetnie w projektowaniu wspomaganym komputerowo. Jeśli decydujesz się na format A0, to musisz jedynie pamiętać o tym, żeby dobrać odpowiednie parametry. Precyzyjne dopasowanie plotera do potrzeb użytkownika jest priorytetem. Być może na co dzień nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale druk wielkoformatowy od wielu lat stosowany jest w przestrzeni publicznej. Co ciekawe, to nie tylko billboardy albo różne banery reklamowe. Wskazana forma ma o wiele szersze zastosowanie.

Zastosowanie druku wielkoformatowego

Wydruki uzyskane z arkusza A0 możesz zastosować zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli decydujesz się na to, aby format o wskazanym rozmiarze znajdował się na zewnątrz, musisz zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami pogodowymi. Zlecając usługę wydruku w profesjonalnej drukarni nie powinno być z tym problemu. Zostaniesz obsłużony kompleksowo.
Efektywna forma nadaje się do wykorzystania na szyldy reklamowe. Te z kolei z pewnością przyciągną wzrok odbiorców, czyli potencjalnych klientów. A0 to również dobre rozwiązanie w przypadku tablic informacyjnych. Mogą one być elastyczniejsze, jak i luźne. Warto w takim wypadku do samego wydruku dołączyć laminat, a więc ochronę przed wpływem szkodliwych warunków pogodowych. Format A0 może też zostać wybrany do oklejania samochodów. Może też być wykorzystany do stworzenia elementów na różne wystawy. Pewne jest to, że sposób wydruku przy pomocy sprawnych urządzeń zapewni idealne warunki wizualne. Format A0 to format, jaki domaga się jak najlepszego opracowania drukarskiego. Każdy szczegół musi być na danym wydruku wiernie odwzorowany.

Druk wielkoformatowy A0– zleć usługi profesjonalnej drukarni

Format A0 zalicza się do druku wielkoformatowego. Kiedy potrzebujesz wydruku w tym rozmiarze, zleć usługę profesjonalnej drukarni. Szczególnie, gdy prowadzisz małe biuro. Wtedy będziesz mieć pewność, że wszystko jest zrobione wzorcowo. Kiedy z tego typu wyrobów korzystasz regularnie, lepiej zrobić to na profesjonalnych urządzeniach. Przede wszystkim, nie musisz osobiście inwestować w drukarki przeznaczone do tego typu zleceń. Nie musisz też kupować materiałów eksploatacyjnych oraz ponosić dodatkowych kosztów, gdyby drukarka się zepsuła. To także korzystna opcja, gdy pracujesz w trybie home office i nie masz miejsca na trzymanie sprzętu do pozyskiwania wydruków A0 w domu. Nawet wtedy, gdy nakłady są duże, zlecanie usług drukarskich jest bardziej ekonomiczne i mniej czasochłonne.

Plotery drukujące do formatu A0

Do tego, by uzyskać format A0 stosuje się specjalne plotery drukujące. Urządzenia te cechują się dużą elastycznością pracy, dlatego nie musisz się obawiać, że zlecenie nie będzie zrealizowane tak jak tego oczekujesz. Wydruki A0 są dostępne od razu, co przyspiesza realizację danego projektu. Możesz też liczyć na to, że na nowoczesnej maszynie da się też nanosić dowolne poprawki. Wstępnie możesz również sobie pozwolić na zrobienie kilku wersji projektu. To zaś istotne, gdy zamówienie jest przeznaczone docelowo nie dla Ciebie, ale dla innego podwykonawcy. Nowoczesne urządzenia są ekonomiczne, co finalnie daje niższe koszty. To, że każdy wydruk o rozmiarze 1 metra kwadratowego możesz spersonalizować, jest szczególnie istotne. W tym samym schemacie stosujesz kilka wariantów. Całość ma wyjątkową jakość.
Poznałeś podstawowe informacje na temat formatu A0, wobec czego nie powinieneś już więcej mieć trudności, kiedy będziesz zamawiać określony wydruk. Pamiętaj o tym, że A0 zalicza się do wydruków wielkoformatowych. Kiedy więc masz przygotowany projekt domagający się wiernego oddania wszystkich szczegółów, wybierz ten format. W renomowanej drukarni dokładnie przedstaw, jakie masz oczekiwania odnośnie konkretnego projektu. Z pewnością, gdy wskażesz właściwy format, całość zostanie zrobiona bezbłędnie.