Zaznacz stronę

Darmowe czcionki – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Darmowe czcionki – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć
Od kilku lat darmowe czcionki są coraz częściej promowane, udostępniane i wykorzystywane. Dzięki ich zastosowaniu możesz skorzystać z nieodpłatnego fontu, jaki następnie wykorzystasz w celach biznesowych lub reklamujących różne Twoje działania. Jeśli chcesz się dowiedzieć, gdzie możesz znaleźć określone fonty i na czym polega użycie, przeczytaj informacje zamieszczone poniżej. Nie będziesz musiał przejmować się kwestiami licencji oraz tym, skąd pobierać czcionki na użytek własny.

Czcionka czy font? Podstawowa różnica

Eksperci wiedzą, że czcionka i font to dwa różne pojęcia. I chociaż powszechnie używa się określenia „czcionka”, to nie jest ona tym samym, co font. Czcionka to metalowy prostopadłościan odlany ze stopu drukarskiego. Jest podstawowym materiałem zecerskim, wykorzystywanym w technice druku wypukłego. Font to z kolei zestaw czcionek o konkretnych cechach, ujęty w jednym pliku pod postacią elektroniczną.
Darmowe kroje pisma zwykle można pobierać w serwisach internetowych, bez rejestracji i dodatkowej opłaty. Często z tego rozwiązania korzystają drukarnie.

Darmowe czcionki – katalog najczęściej wybieranych

Zapoznaj się z katalogiem najczęściej wybieranych darmowych czcionek. W ich obrębie znaleźć można podkategorie. Lista zawiera:

– cyber – czcionki,

– czcionki 3D,

– czcionki alternatywne,

– czcionki artystyczne,

– czcionki bajkowe,

– czcionki cyfrowe,

– czcionki cyrylicy,

– czcionki do graffiti,

– czcionki do pisania listów,

– czcionki do szablonów,

– czcionki gotyckie,

– czcionki hieroglificzne,

– czcionki komiksowe,

– czcionki kontury,

– czcionki LCD,

– czcionki markowe,

– czcionki nietypowe,

– czcionki odręczne,

– czcionki podkreślone,

– czcionki często poszukiwane,

– czcionki vintage,

– czcionki słowiańskie,

– czcionki z filmów,

– czcionki zachodnie.

Już same nazwy wskazują, że to, na co powinieneś się zdecydować zależy od dalszego przeznaczenia czcionki. W zależności od potrzeb, przeszukuj dowolne typy i rozmiary. Powinny być przystosowane do Twoich oczekiwań.

Darmowe czcionki – jak je zainstalować?

Jeśli po raz pierwszy wybierasz darmowe czcionki być może jeszcze nie orientujesz się, jak je zainstalować. Kiedy nie wiesz od czego zacząć, nie przejmuj się. W serwisie z jakiego masz pobrać font wszystko jest dokładnie opisane. Na początku pobierz wybrany krój pisma. Następnie, rozpakuj archiwum czcionki i wybierzesz jej właściwy rozmiar. Później trzeba zainstalować wybraną przez siebie opcję z menu kontekstowego. Zazwyczaj na tym opiera się instalowanie w systemie Windows. W niektórych sytuacjach folder czcionek jest dostępny z panelu sterowania. Wtedy kroki są następujące:

– wybierz Start,

– przejdź do Panelu sterowania,

– Wejdź w czcionki.

Jeśli instalujesz w systemie MacOS X, powinieneś wiedzieć, że rozpoznaje on czcionki TrueType i OpenType. Nie rozpoznaje natomiast czcionek bitmapowych. Żeby zainstalować wybrany font, musisz dwukrotnie kliknąć na niego w Finderze, a później kliknąć Zainstaluj. Przycisk ten zwykle znajduje się poniżej podglądu danego kroju pisma. Pracujesz w systemie Linux? Tutaj musisz uwzględnić również dwa podane powyżej typy czcionek i przełożyć je do filemanager albo do folderu home/.fonts. Musisz być czujny, ponieważ jest to folder ukryty.

Profesjonalne projektowanie materiałów do druku

Zajmujesz się na co dzień profesjonalnym projektowaniem materiałów do druku? Wybierz darmowe czcionki z polskimi znakami. Bez wątpienia, sprawdzą się one idealnie. Gratisową typografię należy dobierać ze sprawdzonych miejsc, by mieć pewność, że będą to fonty dobrze prezentujące się. Fonty kaligraficzne są wybierane najczęściej. I chociaż najczęściej wykorzystywane są do celów komercyjnych, możesz je też wykorzystać do celów prywatnych.
Na potrzeby drukarni mogą idealnie sprawdzić się piękne, estetyczne czcionki z polskimi znakami. Imitują one pismo odręczne, dzięki czemu można stworzyć niebanalne projekty, zarówno w wersji standardowej, jak i bardziej wysublimowanej. Zwykle, na specjalistycznych portalach można znaleźć informacje o tym, do jakiego zastosowania dana czcionka sprawdzi się najbardziej. Darmowe czcionki są doskonałe pod względem graficznym. Dlatego nie należy się obawiać, że nie spełnią swojej roli. Zachwycą kunsztem wykonania. Z czcionek korzysta się za darmo, natomiast należy sugerować się ich licencją. Prawa autorskie są bardzo ważne, ponieważ wszystkie czcionki stanowią własność autorów. Zwykle jest to dookreślone dostępem: freeware, shareware, demo wersji albo public domain.
Otwarte, darmowe i komercyjne fonty pobierane z profesjonalnych serwisów można swobodnie pobierać i wykorzystywać. Można je też przerabiać, jeśli tylko uwzględnia to ich projekt. Jeśli jesteś początkującym typografem, to z pewnością skorzystasz z pierwszego rozwiązania. Wraz ze zdobyciem doświadczenia możesz natomiast sobie na więcej pozwolić.

Jakie darmowe czcionki wybrać?

Katalog darmowych czcionek jest faktycznie obszerny. Jeśli dobierasz je po raz pierwszy, możesz mieć problem z tym, na co się zdecydować. Warto wtedy zajrzeć do poradników udostępnionych na stronach tematycznych. W opisach umieszczonych na serwisach udostępniających bezpłatne fonty także można znaleźć informacje o tym, na co się zdecydować. Każdy krój jest opisany i zasugerowane jest, do czego może posłużyć.
Skorzystaj z profesjonalnych porad podczas doboru fontu, a z pewnością dobierzesz czcionkę, jaka spełni Twoje oczekiwania i będzie dopasowana do konkretnego projektu. Niezależnie od tego, czy czcionkę dobierasz na użytek prywatny, czy do celów biznesowych, sprawdź kilka opcji. Wówczas będziesz lepiej orientować się w tym, co wybrać.