Jak zrobić winietki? To wizytówka każdego dobrego przyjęcia!

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Jak zrobić winietki? To wizytówka każdego dobrego przyjęcia!

Dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Ta zasada ma takie samo znaczenie zarówno przy wykwintnych obiadach i balach jak i weselach. Goście, wchodząc na salę i siadając przy stole rozglądają się i oglądają wystrój. Jednak to na winietce zawieszają swój wzrok na dłużej. Dzieje się tak dlatego, że szukają swojego nazwiska i zanim je znajdą zdążą przeczytać kilka innych, z drugiej strony to element personalizowany i każdy chce sprawdzić czy jego personalia dobrze komponują się z całością. To dlatego wiele osób zastanawia się jak dobrze zrobić winietki. Oto kilka porad, które ci w tym pomoże.

Winietka to prosta wizytówka – co się z tym wiąże?

Musi być czytelna. Ta fundamentalna zasada powinna brzmieć w twojej głowie przez cały czas, gdy zastanawiasz się jak prawidłowo zaprojektować winietki. Te niewielkie karteczki pełnią funkcję reprezentatywną, ale przede wszystkim informacyjną. Ich czytelność jest na tyle istotna, bo przecież nie chcesz by goście nerwowo szukali swojego miejsca i podnosili każdą karteczkę do oczu w celu przeczytania drobnego napisu.

Czcionka + kompozycja = minimalizm

W większości przypadków zasada minimalistyczna na prawidłowo zaprojektowanej winietce sprawdza się doskonale. Warto użyć jednego wiodącego motywu i pozwolić, by imię i nazwisko twojego gościa wypełniało większą część powierzchni. Pozwoli to zachować odpowiednie proporcje względem całości. Zwróć uwagę na czcionkę, którą wybierzesz. Bezpiecznym rozwiązaniem są proste wzory bezszeryfowe. To właśnie one dadzą ci pewność, że napis będzie przejrzysty. Warto jednak czasem zaszaleć i znaleźć coś unikatowego, taki złoty środek, który w tym przypadku także będzie dobrą opcją.

Projekt indywidualny – czy zaprojektowana winietka musi być tylko suchym imieniem i nazwiskiem?

Winietki czasem pokazują krótką historię znajomości. Taki pomysł zwykle wybierają pary młode, które chcą wyróżnić gości specjalnych na ich uroczystości. Wyjątkowe wzory, albo pseudonimy to często spotykana praktyka. Oczywiście takie mrugnięcie okiem zrozumieją tylko wtajemniczeni w temat, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie to stało się tematem rozmów przy stole weselnym. Warto więc takie rozwiązanie rozważyć przy projektowaniu winietek dla gości.

Winietka to nie tylko karteczka i nadruk – tutaj możesz dać się ponieść

Wielkim atutem winietki jest to, że często stanowi większą całość. O ile sam nadruk musi być przede wszystkim czytelny, tak cała otoczka może być natchniona iście ułańską fantazją. Dobrym pomysłem są mini doniczki z wetkniętym patyczkiem z podpisem. Nieźle sprawdzają się słoiczki z miodem i konfiturami, które są podstawą do stojących na nich winietki. Podobnych tego typu pomysłów jest zdecydowanie więcej i każdy z nich może być dobrym rozwiązaniem.