Co Możemy Wydrukować Na Drukarkach 3D?

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Co Możemy Wydrukować Na Drukarkach 3D?

Większość osób słyszała o druku 3D, nie wszyscy jednak wiedzą na czym dokładnie on polega i co może dzięki niemu powstawać. Jak wygląda to w praktyce?

Na czym polega drukowanie 3D?

Druk 3D – inaczej druk przestrzenny przyrostowy lub addytywny – to tworzenie fizycznego przedmiotu dzięki nanoszeniu warstw tworzywa. Aby powstał dzięki niemu trójwymiarowy obiekt, niezbędny jest slicer (oprogramowanie komputerowe stosowane w tej technologii), drukarka 3D, a także materiał (np. żyłka, żywica lub specjalny proszek).

Co można drukować w 3D?

Odpowiedź brzmi: prawie wszystko. Potwierdza to m.in. wydrukowanie samochodu, którego zbudowanie zajęło tylko 3 dni i kosztowało 18. tys. dolarów. Auto nosiło nazwę Strati i zostało w roku 2014 pokazane w Chicago i nie było jedynie statecznym obiektem: ten niewielki, elektryczny samochód pozwalał na rozpędzenie się do 60 km/h oraz przejechanie dystansu około 200 km. Co jednak z drukowaniem 3D na mniejszą skalę i jakie przedmioty mogą dzięki niemu powstawać? Przede wszystkim technologią tą zainteresowali się architekci, którzy wykorzystują ją do drukowania makiet. Zaletą takich makiet jest lepsze zobrazowanie detali projektu, co ma znaczenie zwłaszcza przy skomplikowanych inwestycjach, które przed zaakceptowaniem trzeba dobrze zaprezentować klientom. Kolejne zastosowanie tej technologii to medycyna. Dzięki niej powstają m.in. implanty stawów, protezy, a w fazie badawczej jest nawet drukowanie ludzkiej skóry, która stanowiłaby materiał do przeszczepów. Podobnie abstrakcyjnym przykładem są naczynia krwionośne. Tworzy się je z komórek macierzystych umieszczanych w zasobniku biodrukarki 3D, która układa je warstwami, by można nadać im pożądany kształt.

Jak widać przed drukiem 3D właściwie nie ma granic, a dzięki nieustannemu udoskonalaniu tej technologii powstają coraz bardziej zaawansowane i doskonałe struktury. Jeśli z druku przestrzennego chcą Państwo skorzystać na nieco mniejszą skalę, np. do produkcji makiet, modeli, figurek i przedmiotów do małej produkcji seryjnej, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.