Na Czym Polega Modelowanie Trójwymiarowe?

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Na Czym Polega Modelowanie Trójwymiarowe?

W ostatnich latach coraz częściej możemy usłyszeć hasło „modelowanie przestrzenne”. Wiele osób nie rozumie jednak, czym ono tak naprawdę jest. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, po co przygotowuje się modele 3D i jak przebiega ten proces. Zapraszamy do lektury!

Modelowanie obiektów przestrzennych

Modelowanie trójwymiarowe ma na celu opracowanie trójwymiarowego pliku cyfrowego, który można edytować, a nawet wydrukować na drukarce 3D. Model można przygotować na podstawie dokumentacji, lub tworzy się go, skanując istniejący już obiekt specjalnym skanerem. Gotowy, cyfrowy, trójwymiarowy model można edytować, w tym np. pokryć teksturą czy kolorem. Dzięki modelowaniu w trzech wymiarach można również przygotować siatkę obiektu w pliku STL z przeznaczeniem do druku 3D. Modele przydają się do przygotowywania prostych prezentacji i wizualizacji, ale też jako baza do rozpoczęcia dalszych prac nad projektem. Raz przygotowany model można oglądać i prezentować w widokach z każdej strony bez dodatkowych nakładów pracy i kosztów – jest to więc bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż tworzenie kilku ujęć i wizualizacji osobno.

Gdzie wykorzystuje się modelowanie trójwymiarowe?

Modelowanie przestrzenne ma szereg zastosowań w przeróżnych branżach. Dzięki modelom 3D można przygotowywać realistyczne wizualizacje i animacje, w tym obiektów, które jeszcze nie istnieją. Model można też przedstawić w widoku rozstrzelonym, który każdy z nas zna np. z instrukcji montażowych. Modelowanie przestrzenne jest oczywiście nieocenione w nowoczesnej mechatronice i inżynierii. Niewiele osób wie jednak, że technologia ta znajduje zastosowanie też w medycynie. To dzięki niej udaje się tworzyć perfekcyjnie dopasowane protezy, a w ostatnich latach nawet tkanki. Modelowanie trójwymiarowe jest też doceniane przez artystów oraz projektantów i architektów. Jeśli wspomnimy, że nowoczesne drukarki 3D pozwalają drukować np. pszczelim woskiem, solą, czy wieloma innymi nietypowymi materiałami, modelowanie przestrzenne okazuje się niezastąpione w jeszcze wielu innych branżach. W modelowaniu przestrzennym ogromną rolę ogrywają oczywiście komputery i nowoczesne oprogramowanie. Biorąc pod uwagę szybki wzrost ich wydajności, możemy oczekiwać, że grafika 3D wykorzystywana będzie w wielu dziedzinach.