Do Kogo Skierowany Jest Druk 3D?

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Do Kogo Skierowany Jest Druk 3D?

Druk 3D pozwala na tworzenie trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego projektu. Drukarki 3D nie są już nowością. Obecnie na całym świecie drukują modele, prototypy i gotowe produkty dla wielu różnych branż. Urządzenia wykorzystuje się do projektów w skali mikro, jak i makro. Niewiele osób wie o tym, że w ostatnich latach wydrukowano nawet… stalowy most 3D, który ma być użytkowany w Amsterdamie.

Drukarki 3D w firmach i w domach

Technologia drukowania 3D stała się już dostępna dla wszystkich. Najtańsze drukarki kosztują już kilkaset złotych, chętnie więc kupują je osoby prywatne zafascynowane pracą tych urządzeń. Profesjonalna drukarka 3d to z kolei wydatek około kilkuset tysięcy złotych i na te urządzenia mogą pozwolić sobie tylko duże firmy. Spory przekrój urządzeń na rynku sprawił, że druk 3D stał się też dość popularną usługą, oferowaną w każdym większym mieście.

Kim są klienci?

Drukowanie przestrzenne okazało się niezastąpione w tak wielu branżach, że trudno jest wymienić wszystkich użytkowników tej technologii. Z pewnością korzystają z niej architekci i projektanci, modelarze i plastycy, którzy drukują m.in. różnego rodzaju rekwizyty, figurki, formy użytkowe. Drukowanie 3D jest też obecnie powszechnie stosowane w przemyśle, gdzie skutkuje powstawaniem form, elementów produkcyjnych i części, a czasami wręcz gotowych produktów. Z drukarek 3D korzystają też jubilerzy, tworząc formy żywiczne do wykonywania odlewów. Drukarki 3D zajmują coraz ważniejsze miejsce w nowoczesnej medycynie, tworząc idealnie dopasowane protezy i akcesoria medyczne. Trójwymiarowe wydruki są też tworzone przez nauczycieli i wykładowców, którym służą jako pomoce dydaktyczne. Z drukarek 3D, jak już wspomnieliśmy, chętnie korzystają osoby prywatne, pasjonujące się tą technologią, lub rozwijające swój biznes. W nowoczesnych szkołach dostęp do nich mają też uczniowie, którzy dzięki nim mogą realizować wymyślone przez siebie lub zlecona przez nauczycieli projekty.