Do Kogo Skierowany Jest Druk 3D?

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Do Kogo Skierowany Jest Druk 3D?

druk 3d

Druk 3D pozwala na tworzenie trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego projektu. Drukarki 3D nie są już nowością. Obecnie na całym świecie drukują modele, prototypy i gotowe produkty dla wielu różnych branż. Urządzenia wykorzystuje się do projektów w skali mikro, jak i makro. Niewiele osób wie o tym, że w ostatnich latach wydrukowano nawet… stalowy most 3D, który ma być użytkowany w Amsterdamie.

Drukarki 3D w firmach i w domach

Technologia drukowania 3D stała się już dostępna dla wszystkich. Najtańsze drukarki kosztują już kilkaset złotych, chętnie więc kupują je osoby prywatne zafascynowane pracą tych urządzeń. Profesjonalna drukarka 3d to z kolei wydatek około kilkuset tysięcy złotych i na te urządzenia mogą pozwolić sobie tylko duże firmy. Spory przekrój urządzeń na rynku sprawił, że druk 3D stał się też dość popularną usługą, oferowaną w każdym większym mieście.

Kim są klienci?

Drukowanie przestrzenne okazało się niezastąpione w tak wielu branżach, że trudno jest wymienić wszystkich użytkowników tej technologii. Z pewnością korzystają z niej architekci i projektanci, modelarze i plastycy, którzy drukują m.in. różnego rodzaju rekwizyty, figurki, formy użytkowe. Drukowanie 3D jest też obecnie powszechnie stosowane w przemyśle, gdzie skutkuje powstawaniem form, elementów produkcyjnych i części, a czasami wręcz gotowych produktów. Z drukarek 3D korzystają też jubilerzy, tworząc formy żywiczne do wykonywania odlewów. Drukarki 3D zajmują coraz ważniejsze miejsce w nowoczesnej medycynie, tworząc idealnie dopasowane protezy i akcesoria medyczne. Trójwymiarowe wydruki są też tworzone przez nauczycieli i wykładowców, którym służą jako pomoce dydaktyczne. Z drukarek 3D, jak już wspomnieliśmy, chętnie korzystają osoby prywatne, pasjonujące się tą technologią, lub rozwijające swój biznes. W nowoczesnych szkołach dostęp do nich mają też uczniowie, którzy dzięki nim mogą realizować wymyślone przez siebie lub zlecona przez nauczycieli projekty.