Zaznacz stronę

Zalety Digitalizacji I Skanowania I Książek

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Zalety Digitalizacji I Skanowania I Książek

Digitalizacja to przenoszenie treści z nośników tradycyjnych na nośniki cyfrowe. Czy warto skanować książki, starodruki i inne materiały? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Na czym polega digitalizacja książek?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii wzrasta popularność książek w postaci elektronicznej. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie musimy nosić z sobą papierowej książki, która ma swoją wagę i zajmuje miejsce, a aby cieszyć się ulubionymi lekturami, wystarczy jedno niewielkie i bardzo lekkie urządzenie, takie jak smartfon, tablet czy czytnik. Nie trzeba dodawać, że na jednym urządzeniu można zmieścić wiele książek. Kiedy nasza ulubiona powieść nie jest dostępna w postaci cyfrowej, wtedy z pomocą przychodzi skanowanie książek. Jeśli mamy skaner i odpowiednie oprogramowanie możemy zrobić to samemu. Możemy też skorzystać z usług profesjonalistów, np. z drukarni cyfrowej Copio, którzy przy pomocy specjalistycznych skanerów ze wspomaganym laserowo wypłaszczaniem stron i oświetleniem niedającym refleksów, w krótkim czasie zamienią tradycyjną książkę do postaci plików graficznych, a następnie do edytowalnych plików tekstowych. Dodatkowo, możemy zlecić obróbkę grafiki, formatowanie tekstu oraz inne prace, które dostosują produkt końcowy do naszych indywidualnych potrzeb. Skanowanie ma również olbrzymie znaczenie w przypadku starodruków, książek o wysokiej wartości oraz książek, których stan nie pozwala na ich normalne użytkowanie.

Jakie książki szczególnie warto digitalizować?

Skanowanie ma olbrzymie znaczenie w przypadku starodrukówksiążek o wysokiej wartości oraz książek, których stan nie pozwala na ich normalne użytkowanie. Ich digitalizacja wymaga użycia odpowiednich, bezpiecznych skanerów, ale też wymaga wiedzy na temat układania zbiorów na skanerze, tak by nie doszło do ich uszkodzenia. Po zdigitalizowaniu oryginalny utwór może bezpiecznie wrócić na swoje miejsce w bibliotece, archiwum czy w muzeum, a my bez obaw możemy pracować na jego cyfrowej kopii.

Odpowiedź na pytanie, czy warto skanować książki jest oczywista. Materiały w formie cyfrowej zajmują o wiele mniej miejsca, są bezpieczniejsze i można mieć do nich dostęp zawsze, kiedy potrzebujemy.