Zaznacz stronę

Drukowanie etykiet – sprawdź, co warto i nim wiedzieć

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Drukowanie etykiet – sprawdź, co warto i nim wiedzieć

Etykiety produktowe spotykane są niemal na każdym kroku. Widnieją na opakowaniach towarów, przesyłkach kurierskich, paczkach sortowanych w magazynach czy pracowniczych identyfikatorach. Ze względu na ich zróżnicowane zastosowanie, różnią się wielkością, metodą wydruku, ale i nie tylko. Drukowanie etykiet musi uwzględniać też szereg innych parametrów, których dobór zależy m.in. od specyfiki konkretnej branży. Co trzeba wiedzieć, zanim zlecisz wykonanie projektu? Czytaj dalej, a odkryjesz wszystkie najważniejsze aspekty.

Gdzie wykorzystywane są etykiety?

Drukowanie etykiet to usługa dedykowana wielu branżom. Począwszy od poligrafii i rozrywki, kończąc na handlu czy przemyśle. Pozwala wykonywać rozmaite elementy oznaczeniowe, takie jak naklejki produktowe. Znajdują się na ich istotne z perspektywy klientów informacje dotyczące gramatury towarów, sposobów przechowywania bądź też potencjalnych zagrożeń wynikających z użytkowania lub spożycia.

Etykiety przydają się również w tworzeniu legitymacji, wizytówek lub identyfikatorów, niezbędnych dla firm podczas konferencji i targów. Są także wykorzystywane w takich środowiskach pracy jak urzędy, biblioteki, czy biura. Nie można zapominać o ich zastosowaniu w warunkach domowych. Usługa druku etykiet realizowana przed drukarnie to wobec tego propozycja dla wielu firm, ale też osób indywidualnych.

Drukowanie etykiet samoprzylepnych – dlaczego warto?

Jeśli chodzi o drukowanie etykiet, najczęściej wybieranym rozwiązaniem są warianty samoprzylepne. Co świadczy o ich powszechności i jakie zalety można wyszczególnić?

Łatwość aplikacji

Przede wszystkim etykiety samoprzylepne nadają się do błyskawicznego umieszczania w dowolnych miejscach. Zarówno metodą ręczną, jak i automatyczną przy użyciu specjalnych urządzeń. Dzięki temu zyskujesz pewność optymalizacji czasu pracy. A jak wiadomo, jego oszczędność jest bardzo ważna.

Trwałość etykiet

Warto mieć na uwadze wytrzymałość etykiet na oddziaływanie wielu czynników przyczyniających się do blaknięcia i ścierania. Samoprzylepne oznaczenia wykonywane na różnych materiałach z zachowaniem odpowiedniej jakości druku, potrafią być czytelne przez bardzo długi czas.

Możliwość użycia na dowolnej powierzchni

Etykiety samoprzylepne z łatwością dopasujesz do każdej powierzchni. Niezależnie czy będzie to butelka, czy też kartonowe opakowanie – nalepki dopasowują się do wielu kształtów. Całość zachowuje tym samym spójny wygląd, co wpływa na profesjonalny odbiór produktów i przedmiotów.

Szeroki wybór nośników

Elementy oznaczeniowe mogą być wykonywane na różnorodnych nośnikach. Folia magnetyczna, folia błyszcząca lub matowa, folia plombowa, papier niepowlekany bądź powlekany, papier złoty i srebrny – to tylko kilka z nich. Na wiele sposobów odznaczysz zatem dowolne towary lub materiały, zyskując pewność, że prezentowane treści dotrą do odbiorców.

Cyfrowe i offsetowe drukowanie etykiet – jaką technologię wybrać?

Dobór preferowanego rodzaju folii lub papieru to pierwszy krok do realizacji projektu. O czym należy pamiętać, zlecając jego wykonanie drukarni? Drukowanie etykiet wymaga określenia nakładu, w jakim mają zostać wydrukowane. Od niego zależy rodzaj technologii druku. 

Druk cyfrowy

W przypadku niskich i średnich nakładów optymalnym wyborem jest technologia cyfrowa. Dzięki niej w krótkim czasie możliwe staje się wykonanie wielu serii etykiet. To względu na szybkie tempo druku, a także brak konieczności przygotowania form drukarskich.

Druk offsetowy

Z kolei przy większym nakładzie warto zdecydować się na druk offsetowy. Trzeba jednak pamiętać, że koszty realizacji mogą być większe a czas oczekiwania na wykonanie całości dłuższy, wszak użycie tej technologii wymaga sporządzenia form drukarskich. Tego rodzaju druk zapewnia natomiast lepszą jakość etykiet poprzez dokładniejsze odwzorowanie najdrobniejszych detali. Co więcej, daje znacznie więcej możliwości zastosowania rozmaitych nośników o różnej gramaturze.

Drukowanie etykiet – arkusz czy rolka?

Drukowanie etykiet tworzy też inny dylemat – zdecydować się na oznaczenia w arkuszu czy na rolce? Wszystko zależy od skali ich użycia, a także wymaganego tempa pracy.

Etykiety w arkuszu

Etykiety zawarte w arkuszu są wskazane dla małych firm i przedsiębiorstw bądź zastosowania w warunkach domowych. Nadają się do takich zadań jak etykietowanie segregatorów, teczek, a także realizacji innych czynności biurowych. Uwagę zwraca fakt, że przy mniejszym nakładzie cena ich wydruku staje się znacznie niższa.

Etykiety na rolce

Etykiety na rolce są znacznie łatwiejsze w nanoszeniu na powierzchnię. W związku z tym można oznaczać towary i przedmioty w krótkim czasie. Uchodzą za dobry wybór w przypadku zastosowania na większą skalę. Użyjesz ich do etykietowania maszynowego przy pomocy aplikatora. Nadają się też do późniejszego nadruku m.in. w drukarkach termotransferowych.

Etykiety to istotne elementy strategii marketingowej. Przyłóż zatem wagę do każdego, nawet najmniejszego szczegółu. Zyskasz dzięki temu pewność, że oznaczenia przykują uwagę odbiorców. A jeśli masz problemy z przygotowaniem założeń projektu, możesz skorzystać z naszej pomocy. Pomożemy Ci na każdym etapie, dając gwarancję profesjonalnego wykonania całości.