Druk 3D obiektów trójwymiarowych
Druk przestrzenny 3D, inaczej nazywany również drukiem addytywnym lub przyrostowym, to technologia polegająca na fizycznej produkcji obiektu poprzez warstwowe nanoszenie materiału. Drukarnia Copio z Sulejówka oferuje druk 3D realizowany w technologii FDM lub SLA stereo litograficznych technikach z żywic foto-polimerowych. Wieloletnie doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt umożliwiają nam tworzenie wydruków najwyższej jakości. Podejmujemy się realizacji każdego zlecenia – od pojedynczej, małej figurki, po duże modele prototypowe, składające się z modułowych części. Niskoseryjne produkcje realizujemy metodą druku przyrostowego oraz techniką Vacum Casting System (odlewanie żywic poliuretanowych w wysokiej próżni). Posiadamy bogaty magazyn materiałów, dzięki czemu jesteśmy w stanie niemal od ręki rozpocząć produkcję. Rozbudowane zaplecze techniczne zapewnia nam ciągłość pracy i umożliwia terminowe wywiązywanie się z realizacji przyjętych zobowiązań na druk przestrzenny 3D. Prowadzenie korespondencji oraz przyjmowanie zleceń realizujemy drogą mailową. Gotowe modele wysyłamy na terenie całej UE.
Zastosowanie wydruków 3D
Wydruki przestrzenne 3D posiadają szeroki zakres zastosowań, dzięki czemu cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystywane są między innymi jako:
prototypy (prototypowanie obiektów – kształt. funkcjonalność, cechy fizyczne)
obiekty projektowe i wzornicze
makiety i modele zaliczeniowe dla studentów i uczelni
realizacja obiektów i wizji artystycznych
modele wzorcowe do testów (kształt, cechy fizyczne)
modele do odlewów (wypalają się bez pozostałości popiołów)
modele odlewnicze dla jubilerów
modele redukcyjne
niskoseryjna produkcja detali użytkowych
niskoseryjna produkcja obudów do zastosowań elektronicznych i mechatronicznych
rekonstrukcja elementów uszkodzonych lub zużytych
produkcja jednostkowa lub niskoseryjna przedmiotów z tworzywa sztucznego
produkcja seryjna małych, powtarzalnych elementów
produkcja gadgetów reklamowych
modele i figurki oraz elementy do gier planszowych, gier RPG
modele i podstawy do dioram
dowolne inne zastosowania zgodnie z życzeniem Klienta
Zapraszamy do współpracy:
firmy, biura projektowe i zakłady produkcyjne
centra naukowe i placówki edukacyjne
komórki inżynieryjne i badawcze
architektów i studia projektowe
studentów wydziałów technicznych i artystycznych
studentów wydziałów wzornictwa i architektury
osoby prywatne i hobbystów
Zakres opracowania modelu do druku przestrzennego:
druk z dostarczonego, gotowego i poprawnie przygotowanego pliku STL (nie podlega edycji)
tworzenie plików STL i G-CODE służących jako podstawa do druku 3D (z przygotowanych przez nas modeli 3D)
w procesie druku uwzględniamy, obliczamy i kompensujemy skurcz liniowy materiału
dobór odpowiedniego materiału do druku w oparciu o wymagane cechy fizyczne modelu
Z JAKICH MATERIAŁÓW DRUKUJEMY?
Wydruki 3D standardowo wykonujemy z: PLA, PET-G, ABS. Stosujemy również przemysłowe materiały specjalistyczne, takie jak: CARBON, POLIWĘGLAN, WINYL, NYLON, POLIPROPYLEN, ELASTOMER. Możemy w trakcie druku łączyć różne materiały ze sobą. Wykorzystujemy także materiały do zastosowań dekoracyjnych i technicznych z wypełniaczami MINERALNYMI i METALOWYMI (aluminium, stal nierdzewna, miedź, mosiądz, brąz, ferromagnetyczna stal, materiał przewodzący prąd, różne rodzaje drewna, korek, bambus, terrakota, cement, kamień, glinka ceramiczna, granit, materiały fluorescencyjne, świecące w ciemności, itp.
Technologie formowania 3D stosowane w Copio:
FDM (Fused Deposition Modeling) – technologia oparta na warstwowym nanoszeniu materiałów termotopliwych tzw. filamentów
FDM + PVA – technologia druku z rozpuszczalnymi podporami umożliwia druk skomplikowanych, ruchomych elementów lub obiektów o takiej budowie i strukturze, których nie można wydrukować w inny sposób.
FDM DWUMATERIAŁOWY – technologia jednoczesnego druku dwoma kolorami lub dwoma różnymi materiałami o bardzo złożonych własnościach fizycznych
SLA UV LCD (Stereolitography) – technologia oparta na utwardzaniu światłoczułej żywicy promieniami UV
RAPID PROTOTYPING – technologia multiplikowania metodą Vacum Casting System (odlewanie żywic poliuretanowych w wysokiej próżni w formach z elastomeru)
Sposób wykończenia modeli przestrzennych:
Płukanie, suszenie, utwardzanie światłem UV – realizujemy przy pomocy dedykowanych, profesjonalnych urządzeń
LAYER-FREE™ – technologia wygładzania obiektów w urządzeniu Polysher™ na etapie postprodukcji
Zdjęcia producenta pokazujące zastosowanie technologii Layer-Free™
ILE KOSZTUJE I JAK ZAMÓWIĆ DRUK 3D?
Ze względu na specyfikę druku, każde zlecenie wyceniamy indywidualnie, po ustaleniu szczegółów. Przy wycenach głównym kryterium jest czas druku, oraz rodzaj użytego materiału. Aby otrzymać dokładną wycenę proszę przesłać model STL, określić wielkość wydruku i rodzaj materiału lub przesłać dokumentacje techniczną, opis, założenia do wykonania modelu przestrzennego. Wszelkich informacji udzielamy mailowo lub telefonicznie.
Konsultacje w zakresie druku 3D:
Ireneusz Kaczmarski (ponad 10-letnie doświadczenie w technologiach druku 3D i ponad 20-letnie w technice Rapid Prototyping oraz Vacum Casting S
Zależność jakości od rozdzielczości – ilości warstw
Jakość i rozdzielczość druku 3D są nierozerwalnie związane z ilością warstw w osi Z (w pionie), a ta natomiast – z czasem druku. Poniżej schemat pokazujący ilość warstw składających się na tą samą wysokość obiektu i związaną z tym „gładkość” obiektu. Dwukrotna ilość warstw oznacza w uproszczeniu dwukrotne wydłużenie czasu druku.
GŁADKOŚĆ OBIEKTU = ROZDZIELCZOŚĆ = CZAS
Większe nakłady wyceniamy indywidualnie – prosimy o przesłanie w tym celu zapytania e-mailem. Ceny obejmują druk z gotowego, poprawnie przygotowanego pliku PDF oraz dotyczą nakładu drukowanego z jednego pliku/wzoru wizytówki w trybie ekspresowym nawet tego samego dnia. Przy projektach wizytówek nie korzystamy z żadnych gotowych wzorów, a każde zlecenie jest indywidualnie projektowane zgodnie z życzeniem klienta.
Porównanie warstwy 0,28 mm i 0,12 mm w technologii FDM, oraz 0,025 w technologii SLA:
Druk przestrzenny w technologii FDM
Modele przestrzenne w technologii FDM powstają poprzez nakładanie kolejnych warstw półpłynnego materiału. Roztopione tworzywo sztuczne, tzw. filament, umożliwia zastosowanie wielu wariantów wykończenia modelu, w różnej kolorystyce i o różnych cechach fizycznych. Głównymi materiałami, które najczęściej stosujemy w codziennym modelowaniu, są PLA i PETG – to materiały gwarantujące powtarzalność i utrzymanie wysokich wymagań wymiarowych. Inne materiały do druku dobieramy indywidualnie zgodnie z założeniami projektu. Dzięki temu, że technologia FDM wykorzystuje dokładnie te same tworzywa sztuczne, jakie są stosowane np. w formowaniu wtryskowym, sprawia, że idealnie nadaje się z jednej strony do tworzenia funkcjonalnych prototypów o tych samych lub bardzo zbliżonych właściwościach fizyczno-chemicznych co finalne produkty, a z drugiej do tworzenia finalnych produktów lub prefabrykatów w niższych ilościach powodujących, że formowanie wtryskowe byłoby nieopłacalne. FDM to jedyna istniejąca technologia przyrostowa pozwalająca na drukowanie obiektów z czystego ABS lub innych termoplastów używanych we wtrysku. To sprawia, że jest idealnym uzupełnieniem dla każdej firmy działającej w sektorze tworzyw sztucznych jako wsparcie działów projektowych lub jako narzędzie wsparcia procesów produkcyjnych (oczywiście w ograniczonym zakresie).
Dysponujemy kilkoma różnymi drukarkami drukującymi w technologii FDM, różniącymi się obszarem roboczym, a tym samym wielkością modelu, który możemy wydrukować w jednej bryle. Bez problemu jednak możemy większy obiekt zdefragmentować, zreplikować w częściach, a następnie połączyć go do wymaganej wielkości. Posiadamy również produkcyjne maszyny z zamkniętą komorą, ograniczającą skurcz i umożliwiającą druk z wykorzystaniem specjalistycznych materiałów w wyższych temperaturach. Mamy też możliwość druku dwumateriałowego np. z rozpuszczalnymi podporami – a tym samym możliwość druku obiektów i geometrii niemożliwych do druku na drukarkach jednogłowicowych. Do końcowego wykończenia modelu (tzw. post-processingu) wykorzystujemy automatyczne urządzenie ultradźwiękowe wygładzające model bezdotykowo.
Technologia druku | FDM – Fused Deposition Modeling |
---|---|
Pola druku |
280 x 305 x 300 mm – komora zamknięta / druk dwumateriałowy |
Dokładność / wysokość warstwy | 100 – 400 µm / 0,1 mm – 0,4 mm (minimalna wysokość warstwy 0,05 mm) |
Szybkość druku | do 200 mm / sek. (pojedyncza linia w osi XY) |
Rodzaj materiały z którego drukujemy | PLA / ABS / HIPS / PC / TPU / TPE / NYLON / PETG / ASA / PP / wzmocnione włóknem szklanym / wzmocnione włóknem węglowym / materiały z domieszkami / materiały o specjalnych cechach fizycznych i wykończeniowych |
Dostępne kolory | duży wybór, zależnie od rodzaju materiału, standardowo: biały, czarny, szary |
Przykładowe realizacje FDM
Wszystkie modele są dostępne do wglądu na miejscu w biurze.
*Zdjęcia zrealizowanych obiektów objęte są prawem autorskim, kopiowanie grafiki i zdjęć jest zabronione. Część modeli pochodzi z serwisu Thingiverse. Modele 3D stanowią własność autorów i zostały wykorzystane jedynie w celach prezentacji technologii druku 3D.
Przedmioty użytkowe wydrukowane w technologi FDM
*zdjęcia zrealizowanych obiektów, zdjęcia objęte są prawem autorskim
Dla użytkowników dronów i modeli zdalnie sterowanych drukujemy uchwyty do dowolnego smartfona i aparatury RC. Mocowania dorabiamy indywidualnie pod konkretne urządzenie. Na zamówienie wykonujemy również uchwyty i przeguby o dowolnym kształcie i przeznaczeniu. Wydrukowany obiekt posiada wszystkie właściwości fizyczne (sztywność, wytrzymałość, elastyczność) zgodne z tworzywem z którego został wykonany.
TECHNOLOGIA DRUKU PRZESTRZENNEGO SLA
W druku przestrzennym w technologii SLA budowa modelu przestrzennego polega na polimeryzacji (fotoutwardzaniu) ciekłej żywicy wiązką lasera lub światłem UV. Obiekty powstające przy pomocy SLA charakteryzują się wyjątkową precyzją i dokładnością odwzorowania geometrii, niedostępną dla innych metod druku. Technologia SLA została powołana do życia jako tańsza alternatywa innych metod wytwórczych dla szybkiego prototypowania lub małoseryjnej produkcji dokładnych elementów. Jej zaletą jest możliwość tworzenia modeli o skomplikowanej budowie wewnętrznej i zewnętrznej, wymagających bardzo dużej dokładności. Technologia wykorzystywana jest również w protetyce, jubilerstwie, medalierstwie. Jest pomocna w odlewnictwie, przy tworzeniu modeli ze specjalnej żywicy odlewniczej. Dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi rozszerzalności cieplnej żywica nie będzie się rozszerzać i rozbijać formy gipsu podczas odlewania. Wynik odlewu będzie miał idealnie gładką powierzchnię. Podczas odlewów metodą traconego wosku, żywica wypala się bez pozostałości popiołów. Technologia ta cieszy się też uznaniem modelarzy przy tworzeniu bardzo dokładnych i zazwyczaj małych figurek i elementów do gier RPG oraz dioram.
Dysponujemy kilkoma profesjonalnymi drukarkami pracującymi w technologiach SLA UV LCD tworzących obraz trójwymiarowy za pomocą światła UV i lasera. Do końcowego wykończenia modelu (tzw. post-processingu) wykorzystujemy automatyczne stacje myjące, suszące, wygrzewające i naświetlające modele mocnym światłem UV w celu utwardzenia.
Technologia druku | SLA – Stereolitography |
---|---|
Pola druku |
115 x 65 x 165 mm UV LCD |
Dokładność / wysokość warstwy | 25 – 100 µm / 0.025–0.1 mm |
Szybkość druku | ok. 14 – 20 mm/h (w osi Z – wysokość druku) |
Rodzaj materiały z którego drukujemy | żywice standardowe i specjalistyczne, żywice do odlewów |
Dostępne kolory żywic | biały, szary, czarny, pomarańczowy, zielony, czerwony transparentny, bordowy, transparentny, niebieski, różowy, beżowy (inne na zamówienie) |
BAZA DOSTĘPNYCH MATERIAŁÓW DO DRUKU 3D
Większość filamentów do druku FDM jest dostępna w bogatej gamie kolorystycznej. Niektóre materiały są odblaskowe lub świecą w ciemności. Inne przewodzą prąd lub zabezpieczają przed przepięciami. Filamenty specjalistyczne posiadają domieszkę innych materiałów np. drobin drewna z podziałem na konkretne gatunki, pyłu imitującego kamień lub marmur, korek, bambus itp. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą tabelą dostępnych na rynku materiałów do druku 3D. Materiał każdorazowo dobierany jest do konkretnego modelu, w oparciu o jego cechy fizyczne, oczekiwany efekt i możliwości techniczne.
Korzystamy wyłącznie z materiałów sprawdzonych i znanych marek, gwarantujących najwyższą jakość druku 3D. Większość materiałów mamy na stanie lub możemy sprowadzić w ciągu 1-2 dni.
Nazwa filamentu | Opis materiałów (filamentów) z których drukujemy w technice przyrostowej FDM. Większość materiałów mamy w naszym magazynie. Jeżeli chcą Państwo wydrukować model z materiału, którego nie ma w zestawieniu – prosimy o kontakt, sprowadzimy go w ciągu kilku dni. |
---|---|
STANDARD PLA | PLA jest biodegradowalnym, termoplastycznym poliestrem, wytwarzanym z surowców odnawialnych. Znajdzie zastosowanie przy prototypowaniu narzędzi, drukowaniu zabawek, gadżetów czy biżuterii. Wydruki charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną i nie podlegają skurczowi wtórnemu. Ze względu na niską toksyczność oraz bardzo dobre referencje ekologiczne jest jednym z najpopularniejszych tworzyw do druku 3D. Występuje w wielu kolorach i odmianach materiałowych z domieszkami. |
PREMIUM PLA | Dzięki wykorzystaniu specjalnej formuły biopolimeru, temperatura mięknięcia filamentu Premium PLA to około 140°C w porównaniu do 60°C dla standardowych filamentów PLA, specjalna kontrola jakości gwarantuje najwyższą możliwą jakość i powtarzalność tego materiału, co ma bezpośredni wpływ na jakość drukowanych obiektów. Cechy i przeznaczenie jak standardowe PLA. Kolor: czarny, biały. |
HD PLA | Filament, którego właściwości pozwalają na stosowanie jako zamiennika do materiału ABS. Po wydruku zachowuje właściwości tradycyjnego PLA. HD PLA uzyskuje właściwości zbliżone do ABS-u dopiero po jego wygrzaniu. Po obróbce w wysokiej temperaturze wydruki posiadają lepszą udarność oraz charakteryzują się zwiększoną odpornością na wyższe temperatury. Surowce, z których wyprodukowany jest HD PLA są dopuszczone do kontaktu z żywnością zgodnie z dyrektywami Unijnymi. HD PLA jest filamentem posiadającym certyfikat RoHS. |
IMPACT PLA | Filament techniczny o podwyższonej udarności. Swoją odpornością przewyższa nawet ABS. Zachowując łatwość i bezpieczeństwo druku znane z tradycyjnych filamentów PLA, może być równie dobrze wykorzystywany do tworzenia elementów, które przeznaczone będą do pracy w ekstremalnych warunkach. |
ADVANCED MATT PLA | Advanced Matt PLA to profesjonalny filament, który posiada znacznie zmniejszoną widoczność warstw i matowe wykończenie w stosunku do tradycyjnego PLA. |
PREMIUM ABS FUSION+ | Profesjonalny materiał ABS z dodatkiem syntetycznego polimeru SMA (Styrene Maleic Anhydride). charakteryzujący się wysoką odpornością na uderzenia i zadrapania oraz twardością. Odporny na rozcieńczone kwasy, węglowodory i oleje. Dzięki specjalnie opracowanej technologii, wydrukowane obiekty charakteryzują się podwyższonymi właściwościami mechanicznymi i bardzo silne powiązanymi warstwami. Odporność chemiczna. Wysoka odporność na temperaturę. Niski skurcz. Wytrzymałość i twardość. Łączy się z HIPS i PVA. Kolor: czarny, biały. |
ASA | ASA (Acrylonitrile Styrene Acrylate) to wysokowydajny materiał termoplastyczny o właściwościach mechanicznych podobnych do ABS. ASA oferuje jednak dodatkowe korzyści, takie jak wysoka odporność na warunki atmosferyczne na zewnątrz. Odporność na promieniowanie UV, wytrzymałość i sztywność sprawiają, że jest to idealny materiał do drukowania 3D elementów które muszą pracować narażone na warunki atmosferyczne. Materiał otrzymywany w wyniku kopolimeryzacji tworzywa SAN z kauczukiem akrylowym. Dzięki zastąpieniu butadienu kauczukiem akrylowym charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na promieniowanie UV. Materiał dedykowany przede wszystkim do druku elementów wystawionych na ekspozycję słoneczną, które muszą charakteryzować się wysoką odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Kolor: czarny, biały. |
INNO FLEX TPU | Elastyczny, gumopodobny materiał o zmniejszonym śladzie węglowym i ulepszonej elastyczności. Twardość Shore’a 60D. Termoplastyczny elastomer kopoliestrowy (TPC) częściowo oparty o naturalne komponenty pochodzące z oleju rzepakowego. Łączy najlepsze właściwości elastomerów (gumy) i poliestrów. W trakcie badań wykazano, że materiał ten ma ślad węglowy do 50% niższy niż inne, porównywalne kopoliestry. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością międzywarstwową. Szczególnie nadaje się do drukowania elastycznych części, takich jak miniaturowe opony, pasy napędowe, bransoletki czy inne elementy które muszą być niezwykle elastyczne i często podlegają naprężeniom zginającym. Kolor: natural. |
INNO FR | Niepalny, samogasnący filament przeznaczony do zastosowań wymagających spełnienia standardów palności materiałów plastikowych wg. klasyfikacji UL94 HB. Standardowy materiał PLA wystawiony na działanie ognia, pali się i kapie. InnoFR samoczynnie zgaśnie i nie pozwoli na rozprzestrzenienie się ognia. Idealnie nadaje się do drukowania części mechanicznych czy obudów elektronicznych i elektronicznych które narażone są na możliwość wystąpienia ognia. InnoFR dostępny jest w naturalnym, transparentnym kolorze. |
INNO PET | Doskonały filament, produkowany z wysokiej jakości materiału PET (Politereftalan etylenu) dopuszczonego do kontaktu z żywnością. PET jest szeroko stosowany w przemyśle do produkcji opakowań do żywności i napojów. Filament charakteryzuje się dobrą spójnością warstw i widocznością szczegółów. Ma naturalnie lekko transparentny, gładki wygląd i podlega w 100% recyklingowi. |
PREMIUM PET-G | PETG jest najczęściej stosowaną formą PET (tereftalanu polietylenu). W wersji G, PET jest modyfikowany glikolem, który jest szeroko stosowanym przemysłowym tworzywem termoplastycznym. PETG jest wytrzymały, trwały i dobrze odporny na temperaturę, podobnie do ABS, ale jest łatwiejszy do drukowania. Części wydrukowane z PETG są nie tylko szeroko stosowane w fazie prototypowania produktu, ale także w późniejszych etapach testowania funkcjonalności i montażu części. Materiał używany w projektach, które wymagają dużej przejrzystości elementów. Jest odporny na oleje, sole, kwasy, zasady i rozpuszczalniki. Projekty wytwarzane w technologii druku 3D z filamentu PET-G są stosunkowo gładkie, przezroczyste, błyszczące, odporne na promieniowanie słoneczne, mechaniczne uszkodzenia i starzenie. Idealny do cienkościennych wydruków. Dostępne kolory: czarny, biały, transparentny. |
PAHT CF NYLON | Poliamid (popularnie zwany nylonem) to termoplast, który jest szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu. PAHT CF15 ma specjalną formułę, która zapewnia większą stabilność wymiarową i pozwala na ciągłą pracę wydruków w temperaturach do 150 °C a w krótkim czasie nawet do 180 °C, co jest niemożliwe przy standardowym PA. Dzięki wzmocnieniu z 15% włókien węglowych uzyskujemy też sztywniejsze i mocniejsze wydruki. Dobrze łączy się też z BVOH i HIPS jako rozpuszczalnymi materiałami podporowymi. Właściwości: wyższa odporność na chemikalia niż większość materiałów PA, wysoka odporność na temperaturę – do 150°C, bardzo mocne i sztywne wydruki, wysoka stabilność wymiarowa, niska higroskopijność. Kolor: transparentny. |
PET CF CARBON | Innofil3D PET CF (Carbon Fiber) to funkcjonalny materiał do drukarek 3D z profesjonalnej serii filamentów Innofil3D. Oparty o doskonały PET wzbogacony został o włókna węglowe. Wysoka stabilność wymiarowa i niska absorpcja wilgoci czyni z niego idealny materiał do zastosowań w środowiskach o podwyższonej wilgotności. Odporność na temperaturę, wytrzymałość i sztywność to dodatkowe zalety które pozwalają na jego wykorzystanie w szerokim zakresie zastosowań przemysłowych. Właściwości: wysoka stabilność wymiarowa, odporność na temperaturę do 100°C, bardzo niska higroskopijność, niewielka ścieralność, kompatybilny z wodo-rozpuszczalnymi materiałami podporowymi jak PVA czy BVOH, wytrzymałe i sztywne wydruki, doskonała jakość powierzchni. Cechuje się wysoką wytrzymałością zmęczeniową, ma bardzo dobre własności dielektryczne. Wykorzystywany w takich branżach, jak branża maszynowa, elektrotechniczna, motoryzacyjna oraz do budowy modeli RC i dronów. Kolor: czarny. |
BASF PRO1 | PRO1 to zmodyfikowany materiał PLA. Wszystkie parametry mechaniczne wydruku z PRO1 są lepsze niż z ABS. Po poddaniu procedurze wygrzewania, wydruki wytrzymują do 150°C. Jedyny filament który w zależności od ustawień można używać do bardzo szybkich wydruków, bardzo wytrzymałych lub wysoce estetycznych. Kolor: czarny, biały, szary, natural. |
INNO Z PCTG (ESD SAFE) | Z PCTG to antyelektrostatyczny (ESD Safe) filament opracowany z myślą o drukowaniu narzędzi, pojemników, obudów i wszelkiego rodzaju elementów które muszą być bezpieczne pod względem wyładowań elektrostatycznych. Idealnie nadaje się do stosowania w przemyśle elektronicznym oraz w zastosowaniach przeciwwybuchowych. Zastosowanie: narzędzia ręczne, wszelkiego rodzaju przymiary i narzędzia do montażu elektroniki elementy robotów i automatyki części do środowisk antywybuchowych. Własności: wystarczająco wytrzymały do lekko obciążonych urządzeń, odporność na uderzenia wyższa niż PETG. Kolor: czarny. |
CONDUCTIVE PLA | Filament kompozytowy oparty na PLA przewodzący prąd. Rezystancja objętościowa drukowanych elementów w osiach X/Y: 30 Ω/cm. Rezystancja objętościowa drukowanych elementów w osi Z: 115 Ω/cm. Kolor: czarny. |
POLYSMOTH | Unikalny materiał przeznaczony do drukowania modeli, które w procesie postprodukcji mogą być wygładzane. Gładka powierzchnia z połyskiem, pozbawiona widocznych warstw. Kolory: czarny, biały, transparentny, zielony, czerwony, niebieski. |
HIPS | HIPS jest jednym z niewielu materiałów na rynku, który ma więcej zastosowań w druku 3D niż pozostałe. Dzięki jego właściwością, filament można używać jako podstawowy surowiec do wydruków lub jako materiał podporowy innych rodzajów filamentów. Można używać go do tworzenia modeli i prototypów, miniatur a nawet i części kostiumów. Na takie zastosowanie materiału pozwalają duża dokładność i mniejsza waga wydruku końcowego. |
PC | Zaawansowany technologicznie filament oparty na poliwęglanie. Poza wysoką jakością druku, dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością termiczną, Oferuje doskonałą wytrzymałość na uderzenia i odporność na pękanie, co czyni go idealnym wyborem dla zastosowań inżynierskich. |
PP | Włókno polipropylenowe jest tworzywem o największej elastyczności spośród powszechnie stosowanych polimerów. Charakteryzuje się on dużą odpornością chemiczną, zwłaszcza w temperaturze pokojowej, w której jest prawie całkowicie odporny na działanie kwasów, zasad i soli, a także rozpuszczalników organicznych. Polipropylen jest materiałem palnym, bezbarwnym, bezwonnym i niewrażliwym na działanie wody. |
PMMA | Polimetakrylan metylu (PMMA), szerzej znany pod nazwą plexi lub szkło organiczne, jest tworzywem amorficznym, transparentnym, twardym i odpornym na zarysowania, sztywnym oraz odpornym na działanie czynników atmosferycznych, w tym również na promieniowanie ultrafioletowe. Swoje zastosowanie plexi znalazła jako elementy w AGD, lampy samochodowe, aparatura laboratoryjna, elementy okularów itp. |
WOOD CORK BAMBOO |
Materiał z drobinkami drewna, korka, bambusa. Powstałe wydruki 3D można poddawać obróbce mechanicznej, malować, lakierować, a także barwić. Efekty, jakie prezentują wydruki, umożliwiają wykorzystanie go w studiach artystycznych i modelowaniu. |
STONE PLA | Dodatek drobin imitujących fakturę i barwę kamienia pozwala na uzyskanie powierzchni naśladującej kamień. |
PLA METALIC | Kompozyt PLA i Aluminium. Mikrocząsteczki zamknięte są w specjalnej nano-otoczce polimerowej, co czyni go bardzo jednorodnym. Bardziej wytrzymały mechanicznie od PLA, bardzo łatwy w druku. Wydruki mają metaliczny efekt wizualny. Specyficzne, ciekawe właściwości akustyczne i wibracyjne. |
PLA MIEDŹ |
Materiał na bazie PLA z dodatkiem do 80% miedzi. Pozwala na drukowanie nietypowych obiektów o bardzo zbliżonej do metalu charakterystyce. Jest 3 raza cięższy niż PLA i daje „metalową” powierzchnię oraz przewodnictwo cieplne. Dodatkowo prawie w ogóle się nie kurczy podczas drukowania. |
PLA MOSIĄDZ |
Materiał na bazie PLA z dodatkiem do 70% mosiądzu. Pozwala na drukowanie nietypowych obiektów o bardzo zbliżonej do metalu charakterystyce. Jest 2,2 raza cięższy niż PLA i daje „metalową” powierzchnię oraz przewodnictwo cieplne. Dodatkowo prawie w ogóle się nie kurczy podczas drukowania. |
PLA BRĄZ | Materiał na bazie PLA z dodatkiem do 80% brązu. Pozwala na drukowanie nietypowych obiektów o bardzo zbliżonej do metalu charakterystyce. Jest 3 raza cięższy niż PLA i daje „metalową” powierzchnię oraz przewodnictwo cieplne. Dodatkowo prawie w ogóle się nie kurczy podczas drukowania. |
MARBLE PLA | Materiał PLA w kolorze jasnoszarym imitującym marmurek, który po wydruku cechuje się przede wszystkim wysoką estetyką powierzchni. Filament ten ma tę zaletę, że posiada niewiarygodnie satynową powierzchnię. |
AMPERE PLA | Filament oparty na PLA wykazującym cechy półprzewodnika dzięki dużej zawartości CNTs. Twoje wydruki będą przewodziły prąd! Oferuje bardzo wysoką estetykę wydruku dzięki delikatnie matowemu wykończeniu. |
HOT CHAMELEON PLA | Filament charakteryzuje się zmianą koloru pod wpływem temperatury. Już niewielki gradient temperatury powoduje zmianę koloru filamentu z czerwonego na naturalny. Zmiana barwy filamentu jest odwracalna i następuje po powrocie wydrukowanego detalu lub samego filamentu do temperatury pokojowej. |
GLASS | Materiały o dużym stopniu przezroczystości, połyskliwe – imitujący szkło, kryształ. Ze względu na technologię druku nie da się uzyskać rzeczywistej, idealnej przezroczystości. |
GLOW PLA | Materiał na bazie PLA połączony z fosforyzującym, silnie skoncentrowanym pigmentem. Sprawia, że drukowane obiekty 3D świecą w ciemności po ekspozycji na światło. Filamenty te mają wiele zastosowań głównie w branży reklamowej. Filament w ciągu dnia posiada naturalny, kremowy kolor. Kolory glow: zielony, różowy, czerwony, niebieski |
NEON PLA | Bardzo jaskrawe, wręcz świecące kolory neonowe. Kolory neon: żółty, zielony, różowy, pomarańczowy, czerwony, niebieski |
Nazwa żywicy | W technice replikacji stereo-litograficznej SLA / MSLA/ DLP / LCD UV stosujemy kompozycje żywic o różnych cechach fizycznych i zastosowaniach. |
---|---|
STANDARDOWE Standard, Firm, Hard |
Żywice ogólnego przeznaczenia, o standardowych właściwościach wytrzymałościowych. Możemy stosować je do wykonywania wszelkiego rodzaju obudów, uchwytów, nakrętek, zabawek, poglądowych modeli stomatologicznych oraz modeli architektonicznych. |
ELASTYCZNE Flex, Elastic |
W odróżnieniu od technologii FDM wydruki 3D z żywic elastycznych są zdecydowanie mniej rozciągliwe, a ich wykorzystanie ogranicza się do wykonywania elementów, które mają absorbować siły ściskające. |
TECHNICZNE Industrial, High Tensile, Hard, High Temperature |
Żywice techniczne charakteryzujące się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz termiczną. Gwarantują wysoką odporność na uderzenia oraz ścieranie i umożliwiać pracę w podwyższonej temperaturze. Wykorzystuje się je przede wszystkim do drukowania prototypów użytkowych, modeli części samochodowych oraz modeli inżynierskich. Żywice te noszą przeważnie nazwę Industrial, High Tensile, Hard, High Temperature. |
ŻYWICE ODLEWNICZE Castable |
Żywice przeznaczone przede wszystkim dla potrzeb branży jubilerskiej. Wykorzystywane w metodzie nazywanej metodą wosku traconego. Przygotowany model zalewamy masą gipsową i wypalamy w piecu według ściśle określonych parametrów. Żywica odlewnicza spala się nie pozostawiając po sobie żadnego popiołu. |
ŻYWICE MODELARSKIE | Żywice przeznaczone przede wszystkim dla modelarzy, ale wykorzystywane również w branży jubilerskiej. Ich podstawową cechą jest uwydatnienie najdrobniejszych nawet detali. Efekt ten potęgowany jest dzięki matowemu wykończeniu. Dodatkową zaletą jest możliwość malowania modeli bez konieczności wykorzystywania farby podkładowej. |
ŻYWICE BIOKOMBATYBILNE Dental Model, Transdent |
Żywice specjalne, przeznaczona dla stomatologów oraz ortodontów. Materiały te wykorzystuje się do wykonywania modeli optycznie przejrzystych, takich jak szyny i retainery, ale również nieprzejrzystych modeli poglądowych, wykorzystywanych w ortodoncji lub w czasie zabiegów stomatologicznych. |
Jeżeli chcą Państwo zlecić druk wybranego modelu z poniższych serwisów prosimy o przesłanie linku do projektu i określenie wielkości, oraz rodzaj materiału z którego ma być wykonany model. Proszę pamietać, że wszystkie modele objęte są prawem autorskim i mogą być wykorzystywane wyłącznie zgodnie z licencją i zakresem określonym przez autora. Nasza oferta dotyczy wyłącznie usługi druku 3D modelu przekazanego do druku lub modelu wykonanego przez nas na zlecenie. Wszelką odpowiedzialność za ewentualne naruszenia praw autorskich lub postanowień licencji ponosi zleceniodawca.
Wyszukiwarki modeli 3D
Poniżej lista najpopularniejszych serwisów i sklepów udostępniających gotowe modele do druku 3D:
Thingiverse | Yeggi | Instructables | CGTrader | Repables | GrabCAD | 3D Content Central | YouMagine | Pinshape | Zortrax Library | XYZ 3D Gallery | Tinkercad | 3D Warehouse | NIH 3D | ShareCG | 3D CAD Browser | TF3DM | MyMiniFactory | Stlhive | Turbo Squid | Squir | 3DAGOGO | Cults 3D | 3D Export | Redpah | STLfinder | Yeggi | Yobi 3D | Igus CAD | NASA | Dremel 3D Idea Builder | The Forge
Druk 3D znany również jako druk przestrzenny, przyrostowy i addytywny to niezwykle innowacyjna technologia, dzięki której można wykonywać wysokiej jakości obiekty materialne, doskonale odwzorowujące modele cyfrowe. Sposób działania tej nowoczesnej formy druku opiera się na warstwowym nanoszeniu materiału zgodnie z oryginalnym plikiem cyfrowym. Tego typu rozwiązanie zazwyczaj stosowane jest podczas produkcji różnorodnych modeli, makiet, prototypów, figur czy obiektów wzorniczych. Wieloletnie doświadczenie oraz chęć odpowiedzi na wszystkie potrzeby klientów, nakłoniła nas do przygotowania specjalnej oferty druku przestrzennego 3D. Realizujemy zamówienia zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm, zakładów produkcyjnych, biur projektowych, placówek edukacyjnych, badawczych i naukowych, a także studentów wydziałów artystycznych, technicznych oraz profesjonalnych architektów. Zachęcamy do współpracy!
Druk 3D obiektów trójwymiarowych
Wydruki przestrzenne 3D cały czas zyskują na popularności. Możliwość przeniesienia projektu cyfrowego do rzeczywistości, znacząco ułatwia bowiem pracę wielu osobom. Z pewnością dużymi wielbicielami takiej technologii są naukowcy, badacze, inżynierzy, jubilerzy oraz artyści. Druk 3D okaże się też szczególnie przydatny architektom wnętrz, którzy szukają nowoczesnych pomysłów na efektowne ozdobienie przestrzeni i pomieszczeń. Wbrew pozorom z takiego rozwiązania coraz częściej korzystają również agencje reklamowe, korporacje oraz prywatne przedsiębiorstwa. Przy pomocy wykonywanych metodą przestrzenną projektów można przygotować oryginalną kampanię promocyjną, gadżety firmowe lub wystawę artystyczną.
W ramach naszych usług proponujemy wysokiej jakości druk przestrzenny 3D. Wszystkie projekty realizujemy w oparciu o technologię FDM, FDM + PVA, SLA oraz Rapid Prototyping. Wykonujemy zamówienia na dowolne zlecenia – począwszy od małych figurek, poprzez specjalistyczne makiety, naukowe modele, a także duże prototypy, złożone z modułowych części. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem oraz nowoczesnym zapleczem technologicznym, dzięki czemu nasze wydruki wykonane są z największą dokładnością! Na bieżąco uzupełniamy zapas potrzebnych materiałów, dlatego produkcję projektów jesteśmy w stanie rozpocząć nawet od ręki! Gwarantujemy ekspresową realizację zleceń oraz terminowe wywiązywanie się z podjętych zobowiązań. Na życzenie wysyłamy gotowe modele do wszystkich krajów Unii Europejskiej!
Druk przestrzenny 3D – realizacja zamówień
Oferujemy kompleksowe przygotowanie wydruków przestrzennych 3D. Zakres tworzonych przez nas prac jest naprawdę szeroki, dlatego tylko od naszych klientów zależy jak ostatecznie będzie wyglądał zamówiony projekt! Realizujemy zlecenia na prototypy, obiekty wzornicze i projektowe, makiety, modele do odlewów (w tym naukowe i jubilerskie), modele redukcyjne, niskoseryjne detale użytkowe, rekonstrukcje zużytych lub uszkodzonych elementów, gadżety reklamowe oraz różnego rodzaju figurki. Jeśli jednak nadal szukasz czegoś innego to też nie mogłeś trafić lepiej! Jesteśmy otwarci na wszystkie pomysły oraz propozycje, więc z miłą chęcią przygotujemy dla Ciebie dowolny wydruk 3D.
Standardowe projekty wykonujemy przy użyciu ABS, PLA i PET-G. Do proponowanych przez nas modeli wykorzystujemy też przemysłowe materiały specjalistyczne, w tym nylon, winyl, carbon, poliwęglan, elastomer, a także polipropylen. Na życzenie możemy również przygotować pracę w oparciu o tworzywa dekoracyjne i techniczne, takie jak aluminium, miedź, drewno, bambus, kamień, brąz czy glinka ceramiczna. To jednak nie wszystko! Zajmiemy się także wykonaniem obiektów fluorescencyjnych lub świecących w ciemności. Wszystkie projekty z zakresu druku przestrzennego wyceniamy indywidualnie, po wcześniejszym ustaleniu szczegółów. Zapraszamy więc do kontaktu drogą mailową wraz z dołączonym docelowym modelem STL lub dokładną dokumentacją techniczną.
Druk przestrzenny 3D otwiera nowe możliwości i pozwala zrealizować projekty, o których kiedyś tylko mogliśmy pomarzyć. Zaawansowane makiety, prototypy oraz modele naukowe już teraz są na wyciągnięcie ręki. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży oraz profesjonalnemu sprzętowi, jesteśmy w stanie zaproponować naszym klientom specjalną ofertę na wysokiej jakości wydruki 3D. Do każdego zlecenia pochodzimy indywidualnie, jednocześnie dokładając wszelkich starań, aby praca została wykonana zgodnie z podanymi wytycznymi. Zapewniamy szybką realizację zamówienia i atrakcyjne ceny! Zachęcamy do współpracy.