Jak działa druk 3D i czy warto w niego inwestować?

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Jak działa druk 3D i czy warto w niego inwestować?

Trudno znaleźć osobę, która nie słyszała dotąd o druku 3D. Jeszcze trudniej trafić na kogoś, kto dokładnie wie, jak działa druk 3D i do czego konkretnie może się przydać. Czy warto zlecać usługi tego typu? Kto powinien się nimi zainteresować?

Technologia przyrostowa, czyli drukowanie przestrzenne

Wokół technologii 3D narosło wiele mitów. Z jednej strony to dobrze, ponieważ wszelkie kontrowersje podbijają zainteresowanie usługami tego typu. Z drugiej jednak nadal niewiele wiemy, jak działa druk 3D i czy rzeczywiście jest nam potrzebny. 3D powstało w latach 80. ubiegłego wieku. W pierwszych projektach wiązka światła spajała żywicę światłoutwardzalną, budując obiekt warstwa po warstwie. W przypadku drukowania przestrzennego zmienia się tworzywo, pozostaje zaś technika nakładania materiału budulcowego warstwa po warstwie. Zalety takiego zastosowania to szybki czas wykonania modelu, niski koszt oraz możliwość szybkiego nanoszenia zmian, w tym personalizacji.

Jak działa druk 3D w klasycznych zleceniach?

Każdy przedmiot, który powstał na drukarce 3D, składa się z ułożonych na sobie warstw. Drukarka posiada więc wiele elementów ruchomych, które je nakładają. Warstwy są stosunkowo płaskie, im mniejsze, tym druk ma lepszą rozdzielczość i gładszy wydruk. Jakość wydruku jest także uzależniona od zastosowanego materiału. Dość często stosuje się tworzywa termoplastyczne, żywice, metale. Drukuje się w betonie, ponieważ technologia tego typu doskonale sprawdza się w budownictwie i architekturze. Taka namacalna forma wizualizacji projektu przydaje się w wielu dziedzinach, gdzie liczą się detale.

Taniej, szybciej, dokładniej

W centrum druku Copio dostępne są wysokiej jakości usługi druku przestrzennego, wykonywanego w różnych technologiach. O tym, jak działa druk 3D, można się przekonać już następnego dnia po wysłaniu zlecenia. Wykreowany przez projektanta model przetwarza się na specjalny zestaw instrukcji, które sterują pracą maszyny drukującej. Urządzenie pozycjonuje swoją głowicę i zaczyna podawać tworzywo, realizując wybrany wzór. Podział na warstwy jest bardzo precyzyjny, dlatego musi uwzględniać wiele parametrów istotnych podczas druku, jak np. temperatura tworzywa. W niektórych zleceniach rezygnuje się z wypełniania wnętrza brył.

Druk 3D to idealne narzędzie do tworzenia makiet, prototypów, figur przestrzennych. Z roku na rok rośnie ilość produktów, jakie mogą powstać w tej technologii.