Paleta kolorów RGB vs CMYK: na czym polega różnica?

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Paleta kolorów RGB vs CMYK: na czym polega różnica?

RGB i CMYK to dwa ważne modele kolorów w dziedzinie grafiki i poligrafii. Niezależnie czy jesteś projektantem, czy tylko nadzorujesz niektóre etapy dystrybucji gotowych projektów, bezwzględnie musisz mieć podstawową wiedzę na ich temat. Ponieważ w zależności od ich ostatecznego przeznaczenia należy wybrać odpowiednią przestrzeń kolorów. Przyjrzyjmy się im razem. RGB vs CMYK. Czy w tym pojedynku jest jeden wygrany?

Kolory wydruku – można nad nimi zapanować!

Profesjonalni graficy pewnie nie raz spotkali się z sytuacją (szczególnie na początku swojej drogi), w której kolory wydruku zupełnie nie odpowiadały tym wyświetlanym na monitorze. Na przykład w porównaniu z plikiem źródłowym były znacznie mniej nasycone. I tak kolor jarzębinowy zmienił się w łososiowy. I trzeba było drukować wszystko od nowa. W końcu w większości branż z zakresu sztuk wizualnych żadna barwa nie jest przypadkowa. Więc taka sytuacja jest nie do przyjęcia. Jaką rolę odgrywają tu modele kolorów RGB i CMYK? Zaraz wszystko wyjaśnimy.

RGB vs CMYK. Jaka jest różnica?

Zarówno RGB, jak i CMYK to tryby mieszania kolorów w projektowaniu graficznym. W dużym skrócie – RGB to model przeznaczony głównie do pracy w trybie cyfrowym. Z kolei CMYK jest używany w przypadku wydruków. Abyś więcej nie otwierał ze zdziwieniem oczu, słysząc porównanie RGB vs CMYK, przyjrzyjmy im się bliżej.

Czym jest RGB?

Nazwa RGB jest akronimem nazw trzech kolorów (czerwony, zielony, niebieski) w języku angielskim: R od red, G od green i B od blue. Tej przestrzeni barw używa się, gdy projekt ma być wyświetlany na ekranach cyfrowych. Najprościej rzecz ujmując, kombinacją tych trzech podstawowych kolorów są miliony barw, które codziennie wyświetlają Ci się na ekranie telefonu, komputera czy telewizora. Te, które widzisz spoglądając na ekran w tej chwili, również. Przypomniała Ci się teraz lekcja plastyki z podstawówki? Okazuje się, że Pan nauczyciel lub Pani nauczycielka, opowiadając o kolorach podstawowych, mieli rację. Mieszając farby, nie dało się jednak nigdy uzyskać białego i czarnego koloru, prawda? Więc, jak to się dzieje, że widzisz je teraz? Oszukujemy? Nie. Czerwony, zielony i niebieski podniesione do maksymalnej intensywności i połączone w jedno dają biel. A czarny kolor powstaje tylko w wyniku braku emisji światła. Skoro podstawy wyjaśniliśmy, to teraz odrobina praktyki. W jakich sytuacjach powinno używać się palety RGB.

Kiedy używa się palety RGB?

Wtedy, gdy przeznaczeniem projektu jest ekran cyfrowy. Dotyczy to wszelkich treści wizualnych przygotowywanych z myślą o ich wyświetlaniu na ekranach komputerów, tabletów, telewizorów, smartfonów itp. Należy tu wspomnieć choćby o zdjęciach i grafikach na strony internetowe i do mediów społecznościowych. A także wszelkich reklamach online, infografikach, wideo czy ikonach aplikacji.

Kolory CMYK – co to takiego?

CMYK to tryb kolorów dla materiałów drukowanych. Jego nazwa również pochodzi od nazw kolorów: C od cyan, M od magenta, Y od yellow i K od key color/black. W przełożeniu na polski to: cyjan (kolor zielonkawo-niebieski), magenta (kolor jasnofioletowo-czerwony), żółty i kontur/czarny. Pojęcie CMYK można więc wytłumaczyć jako cztery podstawowe kolory farb drukarskich. Należy pamiętać, że z ich kombinacji nigdy nie uda się uzyskać wszystkich występujących naturalnie barw. Jednak na potrzeby poligraficzne to w zupełności wystarcza. Paleta CMYK jest wykorzystywana w technologiach druku takich jak sitodruk, offset czy laser. Zastanawiasz się, skąd w tym przypadku bierze się biel? Biały kolor uzyskuje się, mieszając wszystkie kolory CMYK o minimalnej intensywności. Natomiast, aby uzyskać pełną, głęboką czerń również należy je zmieszać, ale przy maksymalnej intensywności.

Kiedy używa się palety CMYK?

To już powinno być oczywiste, ale dla pewności wyjaśnimy. Palety CMYK używa się do każdego projektu, który docelowo ma zostać fizycznie wydrukowany. A więc w przypadku plakatów, wizytówek, naklejek, billboardów, ulotek, broszur itp.

Projekt w RGB trafił bezpośrednio do druku? Czego się spodziewać?

W najlepszym wypadku czegoś podobnego, w najgorszym katastrofy. Dlaczego? Ponieważ większość drukarek automatycznie przekonwertuje RGB na CMYK. W praktyce oznacza to, że urządzenie nie użyje dokładnie takich samych kolorów jak te wyświetlone na monitorze, a najbardziej zbliżonych. Oczywiście według swojego uznania. Cały proces odbywa się więc zupełnie poza naszą kontrolą, co może być powodem niemiłych niespodzianek. Szczególnie powinny uważać na to osoby początkujące. Trzeba wiedzieć, że zmiana przestrzeni barw z RGB na CMYK w późniejszym etapie projektu wywoła straty w nasyceniu odcieni.

„Zrobiłem projekt w CMYK, a efekt nadal nie jest zadowalający…”

Niezależnie czy robisz projekt samodzielnie, czy zlecasz to profesjonalnemu grafikowi, efekt i tak czasem bywa rozczarowujący. Dlaczego nie wyszło idealnie, skoro cały proces od początku do końca odbywał się w palecie CMYK? Na pewno nie chodzi tu o pojedynek RGB vs CMYK. Więc o co? Prawda jest taka, że kolory widoczne na ekranie komputera nigdy nie będą takie same jak na wydruku. Wystarczy przesłać pliki i obejrzeć je na innym urządzeniu. Zapewniamy, że kolory będą się różnić. Niestety. Dlatego, jeśli masz wystarczająco dużo czasu, wykonaj najpierw wydruk próbny i oceń, co wymaga zmian.

Jak zadbać o naturalne odwzorowanie kolorów?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o różnicy między RGB a CMYK. Przeznaczone do wydruku treści wizualne zawsze należy przygotowywać w przestrzeni CMYK. Oczywiście urządzenia drukujące są w stanie zmienić RGB na CMYK, ale jak się to może skończyć, wspomnieliśmy wyżej. Praca w CMYK też nie jest gwarancją idealnego efektu. Musisz też pamiętać, że jakość wydruku i odwzorowanie kolorów zależy także od podkładu drukarskiego. Dlatego powtarzamy jeszcze raz: jeśli pracujesz nad szczególnie ważnym projektem graficznym, postaraj się skończyć na tyle wcześnie, aby móc wykonać kilka prób. Tylko wtedy zyskasz pewność, że rezultat będzie zgodny z założeniami. A więc decyzja RGB vs CMYK, choć bardzo istotna, nie jest wszystkim, co trzeba mieć na uwadze.