Druk kalkomanią – sprawdź, co warto wiedzieć nim przystąpisz do realizacji projektu

 1. STRONA GŁÓWNA
 2.  » 
 3. Blog
 4.  » Druk kalkomanią – sprawdź, co warto wiedzieć nim przystąpisz do realizacji projektu

Zaawansowane technologie w obszarze zdobień i nadruków, jakimi dysponujemy obecnie, sprawiają, że w oznaczaniu przedmiotów ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Do kreatywnych projektów wykorzystuje się różne techniki, a jedną z nich jest przeniesienie obrazu na inną powierzchnię, czyli kalkomania. Co warto o niej wiedzieć i kto ją najczęściej wybiera? Na czym polega ta metoda? Zanim przystąpisz do realizacji swojego przedsięwzięcia, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Kalkomania – czym jest?

Zdobienie kalkomanią uchodzi za jedną z ciekawszych metod wykorzystywanych m.in. w modelarstwie czy decoupage. Obejmuje druk na specjalnym papierze, którego obraz przenosi się na wybraną powierzchnię. Często ma formę naklejek drukowanych na specjalnych, dedykowanych foliach z papierowym podkładem.

Kiedy powstała kalkomania? Technologia wykonywania tego rodzaju nadruków rozwija się nieustannie – trudno uwierzyć, że początek tej metody datuje się na około 1750 rok. Francuski grawernik, Simon Ravenet, miał zastosować ją jako pierwszy, dlatego też to właśnie jemu przypisuje się ten wynalazek.

Istnieje kilka rodzajów kalkomanii, jednak najczęściej wybierane pozostają naklejki wodne – ze względu na wyjątkową praktyczność tego rozwiązania.

Czym jest kalkomania wodna?

Jak wspomnieliśmy wyżej, do realizacji różnych projektów najchętniej używa się kalkomanii wodnej. To nic innego jak naklejki transferowe. Ich fenomen polega na tym, że po namoczeniu w wodzie aktywuje się specjalny klej. Dzięki temu bez większych trudności można przenieść nadruk na wybraną powierzchnię. Co najważniejsze, naklejki doskonale sprawdzą się na niemal każdym rodzaju podłoża – zarówno na gładkim, jak i tym o nieco bardziej nieregularnych parametrach. To doskonały sposób na zdobienie na powierzchniach, których z wielu przyczyn nie można bezpośrednio zadrukować – choćby ze względu na gabaryty czy rodzaj tworzywa, z jakiego są wykonane.

Druk kalkomanii wodnej – jak zrobić to dobrze?

Skuteczność i walory wizualne kalkomanii w dużej mierze zależą od technologii wydruku. Najkorzystniej więc powierzyć realizację takiego projektu sprawdzonemu wykonawcy, który zna tajniki druku kalkomanii. Przedsiębiorstwo, które wykorzystuje zaawansowane technologie, z powodzeniem zmieni każdy indywidualny i dopracowany projekt w trwałe i efektowne kalkomanie. Jak zrobić to skutecznie? Poniżej opisujemy najistotniejsze parametry wydruku.

Rozmiar arkusza

Szczególnie ważnym aspektem jest wybór właściwego formatu. Najczęściej wykorzystuje się do tego arkusze A4 lub A3. Dopasowanie odpowiedniego to kwestia indywidualna – weź pod uwagę swoje potrzeby i faktyczną ilość naklejek, których potrzebujesz.

Rozdzielczość wydruku

Ogromne znaczenie dla jakości wydruku ma wybrana rozdzielczość. Jak w każdym innym przypadku, im wyższa, tym lepsza – naklejki muszą być wyraźne, a każdy szczegół powinien zachwycać ostrością. Nowoczesne technologie stosowane przy wydrukach pozwalają na zastosowanie doskonałych parametrów. Rekomenduje się druk w jakości 1200 dpi lub 2400 dpi.

Tusz

Do kalkomanii wodnej wykorzystuje się zarówno pełnokolorowy, jak i czarno-biały tusz. Jeśli jednak w zakresie wydruku naklejek zdecydujesz się na współpracę z profesjonalnym przedsiębiorstwem, możesz liczyć nawet na realizację projektu z użyciem białego wydruku na transparentnych foliach! Nie we wszystkich firmach taka usługa jest jednak możliwa.

Błona i podkład

Arkusze do wydruku kalkomanii składają się z dwóch elementów: błony, czyli folii i papierowego podkładu. Najczęściej drukarnie sięgają po błony wykonane z poliuretanu lub akrylu. Więcej zalet wynika jednak z zastosowania poliuretanu. Jest zdecydowanie bardziej elastyczny, a dodatkowo trwalszy niż akryl. Wyróżnia się wysoką odpornością na temperatury, a co najważniejsze – nie zmienia barwy wraz z upływem czasu. W przypadku podkładów stosuje się podkład papierowy – biały lub niebieski.

Druk kalkomanii z białym poddrukiem – co musisz o nim wiedzieć?

Same w sobie kalkomanie są bardzo atrakcyjne wizualnie – mogą przedstawiać niemal każdy wzór, który wybierzesz lub zaprojektujesz. Efekt, który otrzymasz, zależy jedynie od Twojej kreatywności. Nowoczesne technologie pozwalają jednak na to, by finalnie walory wizualne zachwycały jeszcze bardziej. Jest to możliwe dzięki połączeniu białego koloru z drukiem CMYK.

CMYK to nic innego jak zestaw czterech podstawowych barw wykorzystywanych w druku. CMYK to skrót:

– C – cyjan,

– M – magenta,

– Y – żółty,

– K – czarny.

W palecie kolorystycznej istnieje wiele innych odcieni, ale to właśnie z połączenia tych, które wskazaliśmy wyżej, uzyskuje się pozostałe barwy. CMYK daje wiele możliwości podczas opracowywania wydruków i pozwala na zaawansowaną kontrolę nad kolorem.

Druk kalkomanii z wykorzystaniem powyższych barw odbywa się w jednym przebiegu. Biały kolor może posłużyć m.in. jako poddruk na całej powierzchni. Takie rozwiązanie gwarantuje doskonałą głębię czerni. Krycie bieli pozwala uwidocznić nawet najmniejsze szczegóły. Jednocześnie eliminuje przezroczystości znajdujące się na transparentnych foliach. Co ważne, poddruk nie doprowadzi do mieszania się kolorów oraz przebijania, dlatego możesz nanieść go na dowolną powierzchnię.

Kto może wykorzystać kalkomanię?

Nie da się ukryć, że niektóre kalkomanie to prawdziwe dzieła sztuki. Obecnie zalety naklejek wodnych doceniane są w wielu obszarach i różnych działalnościach. Kto może je wykorzystać? Odpowiedź jest prosta – absolutnie każdy. Wystarczy jedynie stworzyć projekt i zrealizować go w odpowiednim przedsiębiorstwie, które zajmuje się produkcją kalek.

Naklejki wodne zdobyły uznanie szczególnie wśród sympatyków modelarstwa, a także hobbystów, którzy kochają upiększać otaczające ich przedmioty. Kalkomania wodna jest bowiem materiałem, który doskonale nadaje się na niemal każdy typ powierzchni.

Warto wspomnieć, że z kalkomanii korzystają nawet profesjonaliści – architekci wnętrz, mistrzowie fotografii i kreatywni pracownicy agencji reklamowych.

Gdzie wykorzystuje się kalkomanię?

Profesjonalnie wykonana kalkomania wodna może być wykorzystana na niemal każdej powierzchni – gładkiej i nieregularnej. To doskonały sposób na niebanalne udekorowanie przedmiotu. Nie bez powodu naklejki zdobyły wielkie uznanie w dziedzinie decoupage lub modelarstwie. Wykorzystuje się je zarówno w warunkach domowych, jak i bardziej wymagających – profesjonalnych.

Kalki znalazły zastosowanie w projektach aranżacji wnętrz, a także podczas szeroko zakrojonych akcji marketingowych. To doskonały nośnik reklamowy, który doceniły również inne branże.

Do czego jeszcze można wykorzystać kalkomanię? Oczywiście wiele zależy od jakości wydruku i zastosowanych do tego technik, jednak naklejki mogą znaleźć się nawet na sprzętach sportowych, samochodach czy ramach rowerowych. Możesz także wykorzystać je w domu – doskonale sprawdzą się jako dekoracje kubków, pudełek do przechowania czy świec. Z dużą dozą pewności można założyć, że w implementacji naklejek wodnych ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

Kalkomania wodna i jej zalety

Zastosowanie kalkomanii wodnej wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim, co dla wielu sympatyków tego rozwiązania jest szczególnie ważne, to relatywnie tani sposób na niebanalne upiększenie otaczających przedmiotów. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z profesjonalistami w tym zakresie, możesz mieć pewność, że dzięki kalkomanii Twój indywidualny projekt znajdzie odzwierciedlenie w formie naklejki wodnej. Druk jest wyjątkowo dopracowany dzięki zastosowaniu dobrej jakości materiałów, a co istotne, jest też bardzo dokładny. Każdy szczegół jest doskonale widoczny – dzięki idealnej ostrości, którą gwarantuje druk w wysokiej rozdzielczości. Za sprawą nowoczesnych technologii możliwe jest zrealizowanie nawet najbardziej wymagającej, kreatywnej wizji autora. Kalkomania wodna daje możliwość implementacji projektu na powierzchniach, które trudno byłoby zadrukować lub takie działanie nie byłoby możliwe. W kalkomaniach można też zastosować dodatkowy laminat – dzięki temu naklejki będą odporne na działanie czynników atmosferycznych, a także na ścieranie i zniszczenia. Co więcej, będą trwałe – nie odkleją się od powierzchni, nawet jeśli zastosujesz je na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest także możliwość szybkiej implementacji i równie łatwego usunięcia kalkomanii.

Kalkomania do modeli? Oczywiście, że tak!

Kalkomania na stałe zagościła w modelarstwie i nie zanosi się na zmiany w tym obszarze. Wielu sympatyków tej niełatwej sztuki docenia możliwość wiernego odwzorowania wszelkiego rodzaju napisów i oznaczeń na modelach. Niewątpliwą zaletą kalkomanii do modeli jest fakt, że naklejki można umieścić na modelach niezależnie od rodzaju zastosowanego materiału – technika ta zapewni im wyjątkowy charakter. Dlatego też najczęściej wykorzystuje się kalkomanię w modelarstwie redukcyjnym, czyli w tworzeniu form o statycznym charakterze.

Jaki płyn do kalkomanii sprawdzi się najlepiej?

Istotą prawidłowego umieszczenia kalkomanii na wybranej powierzchni jest zastosowanie płynu – dzięki temu klej aktywuje się i umożliwia implementację. Może się wydawać, że sama woda wystarczy. Niestety użycie jej nie jest dobrym pomysłem. Dla zachowania trwałości i walorów wizualnych naklejki wodnej najlepiej zastosować dedykowany specyfik. Zatem, jaki płyn do kalkomanii to dobry wybór? Znakomitym rozwiązaniem okazuje się preparat Microscale Set. Przygotowuje on powierzchnię i wzmacnia klej kalkomanii, dzięki czemu połączenie jest trwalsze. Co więcej, preparat zmiękcza folię kalkomanii, co sprawia, że jest bardziej elastyczna i lepiej przylega do powierzchni.

Do najtrudniejszych, nieregularnych miejsc zdecydowanie sprawdzi się płyn Microscale Sol. Całkowicie zmiękczy kalkomanię, dzięki czemu dopasuje się ona do nierówności podłoża. Co więcej, stosowanie tego specyfiku minimalizuje ryzyko wystąpienia nieestetycznych pęcherzyków powietrza.

Kalkomania wodna – jak naklejać?

Niezależnie od powierzchni, na której zamierzasz umieścić naklejki wodne, schemat implementacji będzie bardzo podobny. Przede wszystkim musisz wykazać się precyzją i cierpliwością, szczególnie przy niewielkich przedmiotach.

Zacznij od przygotowania niezbędnych akcesoriów. Przyda Ci się następujący zestaw:

– nożyczki i ostry nożyk do wycinania kalkomanii z wewnętrznej części arkusza,

– pinceta, która pomoże w manipulowaniu kalką,

– pędzelki – zalecamy wyposażenie się w przynajmniej dwa rozmiary,

– bezbarwny lakier – służy do nabłyszczenia powierzchni przed położeniem kalki,

– szmatka bawełniana – przyda się w przypadku pojawienia się pęcherzyków powietrza pod naklejką,

– płyny do kalkomanii – najlepszym wyborem będzie zakup zestawu, który opisaliśmy wyżej, czyli Microscale Set i Microscale Sol,

– woda, waciki i pałeczki higieniczne.

Następnie możesz przystąpić do aplikacji kalkomanii wodnej – jak naklejać ją krok po kroku? Zaczynamy!

 1. Miejsce, na które chcesz nałożyć kalkomanię, pomaluj błyszczącym lakierem, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Zabieg ułatwi przyleganie naklejki do powierzchni.
 2. Wytnij kalkomanię z arkusza.
 3. Zamocz naklejkę w wodzie na kilka minut. Jeśli nakładasz kalkę na miejsce o nieregularnej powierzchni, zanurz naklejkę w dedykowanym preparacie. W tym czasie nałóż także specyfik na miejsce, w którym będzie naklejona kalkomania.
 4. Wyciągnij naklejkę z wody pincetą. Następnie, za pomocą pędzelka, zsuń ją delikatnie na miejsce implementacji.
 5. Po lekkim wyschnięciu kalki i przywarciu do powierzchni możesz usunąć nadmiar wody za pomocą bawełnianej szmatki lub patyczka higienicznego – dobierz narzędzie, sugerując się wielkością naklejki.
 6. Nałóż preparat Microscale Sol – wygładzi brzegi kalkomanii.
 7. Pozostaw całość do wyschnięcia na około dobę.
 8. Gotowe!

Kalkomania – jak skutecznie ją usunąć?

Czasem nie wszystkie projekty idą zgodnie z planem. Bywa, że przy skomplikowanych pracach, związanych m.in. z umieszczaniem kalkomanii na modelach czy innych, trudniejszych powierzchniach, nakleisz ją nie tak, jak chciałeś. Nierzadko kalka w danym miejscu zwyczajnie przestaje Ci się podobać i chcesz wymienić ją na inną. A przecież nic tak nie psuje efektu wizualnego całości, jak nie do końca prawidłowo przyklejona kalkomania. Jak usunąć taką naklejkę? Wiele zależy od jakości jej wykonania. Wskazuje się jednak dwa skuteczne rozwiązania, które mogą pomóc w tej sytuacji.

Okazuje się, że pomocny będzie płyn Microscale Sol. Nanieś specyfik na naklejkę, którą chcesz usunąć i pozostaw go na jej powierzchni przez kilkanaście minut. Po tym czasie kalkomania powinna być wystarczająco zmiękczona, by przy użyciu ostrzejszego narzędzia (np. skalpela, igły czy nożyka) można było ją podważyć. Zastosuj przy tym spore ilości wody.

Drugim sposobem, który może zadziałać, jest użycie domowych specyfików. Znany wszystkim roztwór wody z płynem do naczyń powinien dać odpowiedni rezultat i usunąć kalkomanię z powierzchni.

Wybierając specyfik, który pomoże Ci w usunięciu kalkomanii, zwróć uwagę przede wszystkim na typ powierzchni, na której jest przyklejona. Nie stosuj “ciężkiej” chemii, która mogłaby ją uszkodzić. Polecane przez nas sposoby będą bezpieczne dla każdego rodzaju podłoża.

Kalkomania wodna – jak zrobić ją samodzielnie?

Czy wiesz, że możesz wykonać oryginalne nadruki samodzielnie w domu? Wymaga to nieco umiejętności i kreatywności, a także niezbędnego sprzętu. Weź jednak pod uwagę, że nie będzie to profesjonalna kalkomania wodna. Jak zrobić ją przy pomocy klasycznej drukarki?

Podstawową czynnością jest przygotowanie rysunku, który ma być Twoją kalkomanią. Istnieje kilka programów graficznych dobrej jakości, które możesz zastosować i zazwyczaj oferują darmowy dostęp. Nie da się ukryć, że niezbędna będzie precyzja i wiedza dotycząca grafiki komputerowej.

Do wydruku kalkomanii najlepiej wykorzystać drukarkę laserową, choć atramentowa także się sprawdzi. Dlaczego drukarka laserowa jest lepszym wyborem? To kwestia papieru – arkusze, które znajdą zastosowanie w drukarkach atramentowych, należy uprzednio wysuszyć suszarką i pokryć lakierem, by dobrze je zabezpieczyć. W przypadku nośnika dedykowanego drukarkom laserowym nie ma takiej konieczności, co jest wygodniejszym rozwiązaniem. Co ważne, wydruk w technologii laserowej będzie znacznie trwalszy.

Kolejną kwestią jest ustawienie prawidłowych parametrów wydruku. Pamiętaj o tym, że kalkomania musi być wydrukowana w dobrej rozdzielczości! Drukarki zazwyczaj nie odwzorowują idealnie kolorów, jakie założyłeś w swoim projekcie i ustawiłeś w programie graficznym. Co więcej, wykonanie kalkomanii z białymi lub srebrnymi elementami nie będzie możliwe – ani drukarki laserowe, ani atramentowe nie mają takiej funkcjonalności. Dlatego też nie będzie to profesjonalna, wysokiej jakości kalkomania. Jak zatem ją wykonać, by była trwała i efektowna?

Kalkomania – jak ją wykonać, by efekt zachwycał?

Nadruk wykonany za pomocą domowej drukarki nie będzie tak trwały i efektowny, jak ten, który mogą wykonać dla Ciebie profesjonaliści. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalnie wykonaną kalkomanię, to wówczas jedynym Twoim zadaniem jest dostarczenie drukarni projektu i naniesienie gotowej kalkomanii na wybraną powierzchnię. Zaufanie specjalistom w tym zakresie to oszczędność Twojego czasu. Nasza firma realizuje takie zamówienia ekspresowo – zarówno dla prywatnych klientów, jak i firm.

Jak widzisz, kalkomania daje mnóstwo możliwości podczas tworzenia rozmaitych zdobień. Jeśli cenisz sobie jakość wykonania i zależy Ci na różnorodności kolorystycznej, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Dzięki zastosowaniu do druku kalkomanii nowoczesnych maszyn zrealizujemy każdy, indywidualny projekt.