Druk kalkomanią – sprawdź, co warto wiedzieć nim przystąpisz do realizacji projektu

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Druk kalkomanią – sprawdź, co warto wiedzieć nim przystąpisz do realizacji projektu

Decydując się na zdobienie i oznaczanie przedmiotów, możesz korzystać z różnorodnych technik. Jedną z nich jest przeniesienie dowolnego obrazu na inną powierzchnię, wykorzystywaną już XIX wieku, dziś chętnie wybieraną przez modelarzy, fotografów, czy też agencje reklamowe. Na czym dokładnie polega druk kalkomanii, bo właśnie o niej mowa? Zobacz, co warto wiedzieć na jej temat.

Na czym polega zdobienie kalkomanią?

Kalkomania uchodzi za jedną z najciekawszych metod zdobniczych. Polega na wykonaniu druku, który następnie zostaje przeniesiony na konkretną powierzchnię. Mogą to być choćby naklejki drukowane na specjalnych foliach wraz z papierowym podkładem.

Jeśli chodzi o druk kalkomanii, wśród modelarzy, ale i nie tylko, szczególną popularnością cieszą się naklejki wodne. Głównie dlatego, że po ich naniesieniu na płaszczyznę z łatwością można je usunąć w celu dokonania ewentualnych poprawek. Natomiast podczas wydruku najczęściej wykorzystuje się tusz pełnokolorowy lub czarno-biały.

To jednak nie wszystko. Korzystając z propozycji sprawdzonych drukarni stawiających na nowe technologie, zrealizujesz interesujące projekty z użyciem białego druku wraz z intensywnymi kolorami na transparentnych foliach.

Druk kalkomanii wodnej

Jak wygląda druk kalkomanii wodnej? W zależności od założeń wykorzystuje się najpopularniejsze formaty folii – A3 lub A4. Bardzo ważny jest również wybór właściwej rozdzielczości, która ma kluczowe znaczenie dla czytelności wszelkich detali. Zalecane rozwiązania to wydruk w jakości 1200 lub 2400 dpi.

Wydrukowane kalkomanie z powodzeniem sprawdzają się zarówno na gładkich, jak i nieregularnych powierzchniach. Tym samym stworzysz niezwykle ciekawą dekorację każdego przedmiotu. Efekty wizualne zależą wyłącznie od własnej kreatywności. Możesz ją wznieść na jeszcze wyższy poziom, korzystając choćby z połączenia białego koloru wraz z drukiem CMYK.

Druk kalkomanii z białym poddrukiem

Druk kalkomanii z wykorzystaniem powyższych barw odbywa się w jednym przebiegu. Biały kolor może posłużyć m.in. jako poddruk na całej powierzchni. Takie rozwiązanie gwarantuje doskonałą głębię czerni. Krycie bieli pozwala uwidocznić nawet najmniejsze szczegóły. Jednocześnie eliminuje przezroczystości znajdujące się na wspomnianych już wcześniej transparentnych foliach. Co więcej, kalkomanie z powodzeniem naniesiesz na każdą kolorową płaszczyznę, mając pewność, że poddruk nie doprowadzi do mieszania się kolorów oraz przebijania.

Kalkomanie z tego rodzaju poddrukiem posiadają oczywiście szereg innych zalet. W momencie użycia dodatkowego laminatu są odporne na działanie czynników atmosferycznych, a także ścieranie i zniszczenia. Jednocześnie nie odklejają się od powierzchni. Tym samym możliwe jest ich zastosowanie na zewnątrz, przykładowo na karoserii samochodu.

Jak zatem widać, druk kalkomanii otwiera mnóstwo możliwości podczas wykonywania zdobień. Tym bardziej, gdy postawisz na różnorodność kolorystyczną wydruku. Jeśli chcesz zdecydować się na takie rozwiązanie, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Przedstaw nam indywidualny projekt, a korzystając z nowoczesnych pięciokolorowych maszyn zrealizujemy go w najlepszy możliwy sposób.