Jak powinno wyglądać zaproszenie? Poznaj praktyczne porady, które ułatwią wykonanie

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Jak powinno wyglądać zaproszenie? Poznaj praktyczne porady, które ułatwią wykonanie

Każda dostojna uroczystość niesie ze sobą potrzebę sporządzenia zaproszeń, których forma w pełni odda jej charakter. Uwzględnić należy szereg aspektów, takich jak format, kolorystyka, treść, a także zdobienia. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to jeden z najprzyjemniejszych elementów, jeśli chodzi o przygotowania do istotnego wydarzenia. Nic bardziej mylnego! To duże wyzwanie pochłaniające cenny czas. Jak powinno więc wyglądać zaproszenie? Śpieszymy z odpowiedzią.

Co trzeba wiedzieć o wykonaniu zaproszenia na szczególną uroczystość?

Organizacja ważnego wydarzenia, chociażby chrzcin, ślubu czy też firmowego bankietu wymaga dopięcia każdego szczegółu na ostatni guzik. Mowa również o zaproszeniach podkreślających znaczenie obecności poszczególnych gości. Niejednokrotnie realizacja indywidualnego projektu bywa problematyczna. Całość musi prezentować się wyjątkowo, a tym samym zachęcać ludzi do przybycia. Natomiast uzyskanie pożądanego efektu jest możliwe wyłącznie po uwzględnieniu wielu detali. W ferworze przygotowań do uroczystości nierzadko ciężko o wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu, aby móc się nad nimi zastanowić.

Z tego też powodu duża część osób rezygnuje z idei wykonania kart z zaprosinami we własnym zakresie i zleca druk drukarniom. Nic dziwnego, wszak czas oczekiwania na realizację usługi wcale nie musi sięgać kilku tygodni. Sprawdzone studia graficzne są w stanie odesłać gotowe prace nawet w ciągu jednego dnia. Brzmi zachęcająco, prawda? Tak czy inaczej, aby mogły powstać w dowolnej formie, należy określić indywidualne założenia. Jak więc powinno wyglądać zaproszenie?

Zobacz, jak powinno wyglądać zaproszenie!

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na gramaturę papieru. Zastanawiając się, jak powinno wyglądać zaproszenie, pamiętaj, że musi być odpowiednio twarde. Dzięki temu zadbasz o profesjonalny i elegancki wygląd. Wskazane, aby masa wynosiła nie mniej niż 260 g/m². Warto wiedzieć, że zyskuje na niej papier kredowy.

To szczególnie popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o przygotowywanie ekskluzywnych zaproszeń na ślub. Cechuje się gładką strukturą oraz niską nasiąkliwością. Jest wskazany, gdy projekt uwzględnia druk kompleksowej papeterii ślubnej, czyli również menu bądź oznaczeń miejsc siedzących z imionami i nazwiskami. Co ważne, doskonale nadaje się do wykonania różnorodnych zdobień, niezbędnych, aby oddać dostojny klimat uroczystości. 

Wybierz odpowiedni format

Kolejny ważny aspekt techniczny to format, którego wybór zależy od kilku istotnych czynników. Przywołując znów przykład ceremonii ślubu, jeśli na karcie ma znaleźć się szereg dodatkowych treści w postaci sentencji lub zdjęć nowożeńców, musi zostać ujęta odpowiednio duża przestrzeń. Rozmiar zależny jest także od formy, jaką przyjmuje zaproszenie. Inną wielkość ma klasyczne rozkładane, a inną jednokartkowe.

Uwzględniając powyższe czynniki, z łatwością dobierzesz właściwe rozwiązanie. Jeśli chodzi o najpopularniejsze z nich, najczęściej są to formaty:

– A5 składane do A6 – po złożeniu wymiary wynoszą 105 x 148 mm,

– A4 składane do A5 – po złożeniu wymiary wynoszą 148 x 210 mm,

– DL składane po bokach (długim lub krótkim) – po złożeniu wymiary wynoszą 210 x 99 m.

Jak powinno wyglądać zaproszenie? Nie zapominaj o unikalnym zdobieniu

Masz za sobą wybór papieru i formatu? Część drogi do sukcesu zatem już za Tobą. Rozważając kwestię, jak powinno wyglądać zaproszenie, absolutnie nie można zapominać o wspomnianych wcześniej zdobieniach. Uszlachetnienie produktów poligraficznych nadaje im należnej oprawy, adekwatnej do danej okazji. Przedstawimy najpopularniejsze z nich.

Hot-print, czyli termodruk

Jeden z ciekawszych pomysłów to uzyskanie posrebrzanych lub pozłacanych wydruków poprzez technikę hot-stamping. Dzięki niej możliwe jest nanoszenie dowolnych kształtów, ornamentów i napisów. Wszystko to za sprawą wykorzystania specjalnej folii, która zostaje przyciśnięta do powierzchni przy użyciu rozgrzanej matrycy. Wykonane zdobienia idealnie nadają się choćby do firmowych zaproszeń.

Tłoczenie wzorów

A co powiesz na wytłoczenie wzorów oraz liter? Nie ulega wątpliwości, że całość zyskuje w ten sposób na elegancji, a przygotowane zaproszenia stają się wyjątkową pamiątką dla wszystkich gości. Technika ta wymaga jednak zastosowania papieru o odpowiednio wysokiej gramaturze. Co ważne, druk nie należy do najtańszych inwestycji. Wobec tego typu uszlachetnienie to optymalny wybór w przypadku realizacji większej liczby zaproszeń.

Kalkomania wodna i naklejki

Unikalnej oprawy wymagają nie tylko zaproszenia, ale również koperty, w których zostaną umieszczone. Sprawdzą się tutaj choćby kalkomanie wodne spełniające swoją rolę także na samych kartach. Niezależnie, czy zależy Ci na wzorze przedstawiającym logo firmy, czy też inicjały pary młodej – dzięki nim szybko i efektownie ozdobisz wybraną powierzchnię. Warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, czyli połączenia palety CMYK wraz z kolorem białym gwarantującym jeszcze lepszą widoczność najdrobniejszych szczegółów. Proponujemy też wykonanie w ten sam sposób spersonalizowanych naklejek z wykończeniem matowym, półbłyszczącym lub błyszczącym.

To tylko przykładowe metody sprawdzające się podczas zdobienia zaproszeń. Ażury wycinane laserem, foliowanie, laminowanie – te również zdadzą egzamin. Możliwości są wobec tego wręcz nieograniczone, a wszystko zależy od własnej koncepcji.

Wygląd zaproszenia – pamiętaj o merytoryce treści

To oczywiście nie wszystko, ponieważ ogromne znaczenie ma strona merytoryczna. Jak powinno wyglądać zaproszenie, jeśli chodzi o ten właśnie aspekt? W cenie jest minimalizm. Dlatego też zrezygnuj z niepotrzebnych elaboratów na rzecz najważniejszych informacji. Takich jak miejsce, w którym odbędzie się impreza, data, czy też termin potwierdzenia obecności. Dokładnie sprawdź, czy treść sporządzona w trzeciej osobie liczby mnogiej nie zawiera literówek. Zwłaszcza przy imionach i nazwiskach.