Linie cięcia – czym są? Definicje drukarskich pojęć, które warto znać

  1. STRONA GŁÓWNA
  2.  » 
  3. Blog
  4.  » Linie cięcia – czym są? Definicje drukarskich pojęć, które warto znać

Czasami zdarza się, że masz potrzebę skorzystania z usług profesjonalnej drukarni.  W momencie, gdy będziesz wysłać do druku ulotki, wizytówki, plakaty czy zdjęcia, możesz zostać poproszony o przesłanie projektu w wymaganym programie, z potrzebnymi informacjami. Oczywiście nie musisz znać się na wszystkich parametrach, ale warto, żebyś wiedział, co to są np.: linie cięcia. Jest to jeden z najważniejszych punktów na liście rzeczy niezbędnych do prawidłowo wykonanego druku. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć Ci drukarski język i wytłumaczyć, co to są np.: linie cięcia. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by Twoje projekty wyszły perfekcyjnie!

Co to są linie cięcia?

Wszystkie techniczne pojęcia dla osób kompletnie niezwiązanych z daną branżą brzmią jak w obcym, niezrozumiałym języku. Przedstawimy Ci najprostszą definicję linii cięcia. Jest miejsce, gdzie dana wizytówka, ulotka, etykieta czy plakat będą cięte, by uzyskać odpowiednią, oczekiwaną przez klienta wielkość. Tak zwane linie cięcia, a inaczej mówiąc znaki przycinania, umieszczane są w narożnikach dokumentu jako cienkie linie.

Do czego służą linie cięcia – czy to takie ważne?

Nie istnieje maszyna drukarska, która drukuje od razu format dokładnej wielkości oczekiwanej przez klienta. W szczególności druk mniejszych elementów, takich jak wizytówki czy ulotki, odbywa się na większym arkuszu, gdzie mieści się jednocześnie więcej dokumentów, a dopiero potem są one przycinane do pożądanej wielkości. Dlatego jeśli drukowane są np.: wizytówki to w 4 rogach każdej znajdą się znaki przycinania, które pozwolą pociąć cały arkusz na odpowiedniej wielkości elementy. Bez tego znaku w projekcie mógłbyś otrzymać nieprawidłowo wycięte ulotki czy zdjęcia, dlatego jest on tak ważny dla drukarni, której zlecasz wykonanie druków.

Inne znaczniki drukarskie

Skoro już użyliśmy określenia znaczniki drukarskie, to wspomnimy także o tym, że linie cięcia to jeden z kilku znaczników, którymi posługują się drukarnie. Nie wszystkie musisz znać bardziej szczegółowo, ale wchodząc w tematy dotyczące druku, warto chociaż mieć pojęcie, o czym mowa. Poniżej wymienimy i krótko opiszemy, jakie są znaczniki drukarskie:

Spady – jest to bardzo ważny element projektów, w szczególności tych, które są kolorowe, i w których tło jest inne niż białe. Wyobraź sobie, że zlecasz drukarni wydruk ulotek lub wizytówek w kolorze albo ze wzorem, który zajmuje całą powierzchnię. Jeśli nie umieścisz linii cięcia w obszarze druku, tylko równo z nim, to możesz otrzymać ulotkę z białym nieobciętym paskiem z jednej strony. Zawsze jest margines przesunięcia arkusza podczas cięcia, dlatego z każdej strony powinieneś dodać 2-3 milimetry zadrukowanego obszaru ponad wielkość gotowej wizytówki czy ulotki (kwestia ile zależy od drukarni). Wszystko to, co odpadnie po cięciu, łącznie z fragmentem druku nazywane jest spadem.

Marginesy – w sytuacji, gdy obszar druku ma wchodzić 2-3 mm poza linię cięcia, pamiętaj, że to obszar druku musisz poszerzyć, a nie np. zmniejszać wielkość ulotki czy wizytówki. Jeśli nie poszerzysz obszaru druku, to możesz napotkać problem, że elementy grafiki lub napisy znajdą się za blisko granicy linii cięcia i mogą zostać przycięte. Dlatego musisz zachować margines i odsunąć wszystkie elementy graficzne od znacznika cięcia.

Znaczniki zginania – wyglądają tak samo, jak znaczniki cięcia, tylko dotyczą miejsca, gdzie chcesz, żeby np. ulotka została zgięta. Jeśli chcesz mieć ulotkę składaną na pół, to oznaczasz poza obszarem wydruku, czyli w strefie spadu dokładne miejsca, gdzie ulotka ma się zginać.

Pasery – podobnie jak znaczniki zginania i cięcia, są umieszczane w obszarze spadu. Jest to znaczek, który wygląda jak celownik. Pomaga podczas druku dopasować kolory, żeby były nanoszone idealnie równo, a w przypadku druku dwustronnego pomaga dopasować stronę prawą i lewą.

Paski koloru – to nic innego, jak małe, kolorowe kwadraty, których używa drukarz, by móc dostosować gęstość farby na maszynie drukującej.

Linie cięcia – możliwości drukarni i oczekiwania klientów

Wiadome jest, że nie na wszystkim musisz się znać. W profesjonalnej drukarni możesz liczyć na wszelką merytoryczną pomoc w realizacji Twoich projektów. Jeśli np. zaczynasz swoją działalność i potrzebujesz kompleksowej obsługi w zakresie przygotowania materiałów reklamowych, ulotek, plakatów czy wizytówek, warto skorzystać z usług drukarni, która zajmuje się pełną obsługą klienta. Taki właśnie szeroki zakres działalności oferujemy. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną ofertą usług w zakresie druku i kopiowania.

Jeśli zechcesz wydrukować piękne zdjęcia, oferujemy również druk fotograficzny wielkoformatowy, a jeśli mają to być zwykłe etykiety w arkuszu lub na rolce, nic nie stoi na przeszkodzie w realizacji także takich projektów. Skoro już wiesz, co musi znaleźć się w projekcie drukarskim i znasz podstawowe pojęcia np.: linie cięcia, spady czy pasery, współpraca z nami będzie lekka, łatwa i przyjemna. A jeśli nadal czegoś nie wiesz, odwiedź naszą stronę i sprawdź, co możemy Ci zaoferować.

Linie cięcia w języku drukarskim

Każdy z nas stara się być jak najbardziej wiarygodny w tym, co robi. Wykonujesz swoją pracę sumiennie i z pełnym profesjonalizmem. Starasz się poszerzać swoją wiedzę w zakresie prac, które musisz wykonać. Jeśli kiedyś będziesz potrzebował skorzystać z usług drukarni, po przeczytaniu naszego artykułu niestraszne Ci będą określenia z języka drukarskiego. Już wiesz, co to są linie cięcia, spady czy też marginesy i wiesz, jak istotne są te pojęcia przy realizacji projektów. Dzięki temu będziesz mógł swobodniej i bez skrępowania podjąć rozmowy z drukarnią w celu ustalenia oczekiwań podczas realizacji Twoich druków.